וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קליע עופרת נדיר - יתכן של חייל יווני, הנושא כתובת מאגית לניצחון, נחשף ביבנה

עודכן לאחרונה: 8.12.2022 / 9:17

על הקליע שנחשף בחפירות הצלה כהכנה לבניית שכונה חדשה ביבנה, נכתב ביוונית "ניצחון של הרקלס והאורונאס", ו"מטרתו לוחמה פסיכולוגית באויב ואיחוד הלוחמים", אומרת פרופ' יוליה אוסטינובה מאוניברסיטת בן גוריון בנגב. האם הקליע בן 2200 השנים שימש ללוחמה בחשמונאים?

טבעת משובצת באבן חצי יקרה נמצאה מיבנה/צילום: אילן נאור, רשות העתיקות

איך מבטיחים הצלחה בקרבות? מחקר חדש חושף קליע עופרת מהתקופה ההלניסטית, נדיר מסוגו בישראל, שעליו כתובת בשפה היוונית אשר נועדה להבטיח ניצחון בקרב. הקליע בן ה-2,200 שנה, אשר נושא את הכתובת - "ניצחון של הרקלס והאורונאס", נחשף בחפירות שמנהלת רשות העתיקות ביבנה במימון רשות מקרקעי ישראל לטובת הרחבת העיר ב-12,000 יחידות דיור, בשיתוף עיריית יבנה. הוא נועד ליידוי מממכשיר קלע (מעין רוגטקה), ואורכו 4.4 ס"מ.

"צמד האלים האורונאס והרקלס נחשבו פטרונים אלוהיים של יבנה בתקופה ההלניסטית" אומרת פרופ' יוליה אוסטינובה מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, שפענחה את הכתובת. "למעשה, הכתובת על קליע, היא העדות הארכיאולוגית הראשונה לשני אליה השומרים של יבנה, אשר נחשפה בתוך יבנה עצמה. עד היום, הצמד היה מוכר רק מכתובת אחת, באי היווני דלוס".

שמות האלים הרקלס והאורונאס באחד מצדי של הקליע ביוונית. דפנה גזית, רשות העתיקות
שמות האלים הרקלס והאורונאס על גבי הקליע שנמצא ביבנה/רשות העתיקות, דפנה גזית
חפירת יבנה, מבט אווירי. אסף פרץ, רשות העתיקות
חפירת יבנה, מבט אווירי/רשות העתיקות, אסף פרץ

"הקליע קשור לסכסוך בין היוונים לבין החשמונאים"

כזוג, הרקלס והאורונאס היו צוות מושלם של מעניקי ניצחון. "הכרזה על נצחונם העתידי של הרקלס והאורונאס לא הייתה קריאה המופנית לאלוהות, אלא איום, המופנה ליריבים", אומרת פרופ' אוסטינובה. "קליעי עופרת מוכרים בעולם העתיק החל מהמאה ה-5 לפנה"ס, אך בא"י נמצאו קליעים בודדים עם כיתוב עליהם. הכתובות מעבירות מסר של איחוד הלוחמים במטרה לרומם את רוחם, הפחדה של האויב, או קריאה שנועדה להמריץ באופן מאגי את הקליע עצמו. כתובות אלה היו חלק מלוחמה פסיכולוגית, שמטרתה העיקרית היא להטיל אימה על היריב, ובנוסף, לאחד את הלוחמים ולרומם את רוחם".

"נראה שלא נוכל לדעת בוודאות אם הקליע היה שייך לחייל יווני", אומרים פבלו בצר וד"ר דניאל ורגה, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, "אבל לא מן הנמנע שהוא קשור לסכסוך בין היוונים לבין החשמונאים. במאה ה-2' לפסה"נ היתה יבנה הפגאנית - שהיתה בעלת בריתם של הסלווקים (היוונים ששלטו על א"י), נתונה למתקפות של צבאות החשמונאים. החשמונאים ביקשו, במוצהר, להכניע את העמים האחרים וליצור מדינה הומוגנית וטהורה מבחינה דתית- פולחנית. קליעי העופרת הזעירים, המכריזים על ניצחונם הקרוב של אליה של יבנה הפגאנית, מהווים עדות מוחשית קרב עז שהתרחש ביבנה באותה התקופה "ניתן רק לדמיין מה חשב ואיך הרגיש אותו לוחם שהחזיק בקליע לפני 2,200 שנה, כשהוא נאחז בתקווה לישועה אלוהית", אומר אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות. חפירת יבנה היא חפירה עצומה- מהגדולות שנוהלו על ידי רשות העתיקות, עד כה, היא הניבה תגליות מרתקות המעידות על היסטוריה עשירה ומגוונת בת 7,000 שנה, והיד - ללא ספק עוד נטויה".

המילה 'ניצחון' ביוונית על גבי הקליע. דפנה גזית, רשות העתיקות
המילה "ניצחון" על גבי הקליע/רשות העתיקות, דפנה גזית
אזור החפירה ביבנה שבו התגלה קליע של חייל יווני. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
החפירות הארכיאולוגיות ביבנה/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם

סיפור הקליע יוצג ב-13.12, בערב העיון "יבנה וצפונותיה" שיתקיים בהיכל התרבות ביבנה, ויהיה פתוח לציבור ללא תשלום. פרטים בפייסבוק של רשות העתיקות ושל עיריית יבנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully