וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מצאה את העדות הקדומה ביותר לשימוש בסם אופיום דווקא בישראל

עודכן לאחרונה: 20.9.2022 / 6:55

שיירי האופיום נמצאו בכלי חרס בקברים כנעניים שנחפרו ביהוד ומתוארכים למאה ה-14 לפנה"ס. להערכת החוקרים, בהם אריולה יקואל שניהלה את החפירה, הכנענים באתר השתמשו בסם הפסיכואקטיבי לפולחן המתים ומדובר, ככל הנראה, בעדות הארכיאולוגית הקדומה בעולם לשימוש בסם

מערה מימי פרעה השני נחשפה בגן לאומי פלמחים/עוזי רוטשטיין, רשות העתיקות

מחקר חדש של רשות העתיקות, אוניברסיטת תל אביב ומכון ויצמן למדע, חשף את העדות הקדומה ביותר לשימוש שנעשה בארץ ישראל בסם ההזיה אופיום ובסמים פסיכואקטיביים בכלל. שיירי האופיום נמצאו בכלי חרס שנחפרו בתל יהוד, בחפירה שניהלה אריולה יקואל מטעם רשות העתיקות, וככל הנראה, זוהי העדות הארכיאולוגית הקדומה בעולם לשימוש באופיום.

החרסים שהכילו את האופיום מתוארכים למאה ה-14 לפנה"ס, והם נמצאו בקברים של כנענים ושימשו ככל הנראה כחלק מפולחן המתים המקומי. התגלית המסעירה מאששת כתבים היסטוריים והשערות ארכיאולוגיות ולפיהם האופיום והמסחר בו שיחקו תפקיד מרכזי בתרבויות המזרח הקרוב.

המחקר נערך במסגרת עבודת הדוקטור של ונסה לינארס בהנחיית פרופ' עודד ליפשיץ ופרופ' יובל גדות מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ובשיתוף אריולה יקואל וד"ר רון בארי מרשות העתיקות ופרופ' רוני ניומן ממכון ויצמן למדע. המחקר פורסם בכתב העת Archaeometry.

קבר כנעני שנחשף בחפירה בתל יהוד. אסף פרץ, רשות העתיקות
קבר כנעני, שנחשף בחפירת רשות העתיקות ביהוד, ובו מכלול של מנחות ושל קורבנות שהוגשו לנקבר על ידי קרוביו בטקס הקבורה, או אחריו. מעל לרגליו של הנקבר הוצב קנקן אגירה, מכוסה בספל (ראה לעיל "קערת חלב"). הקנקן נועד לשרת בטקסים שערכו קרובי הנקבר מעל לקבר. בצמוד לשלד יש מכלול של חפצי לוואי, שנועד לשרת את הנפטר לאחר מותו./רשות העתיקות, אסף פרץ
פכיות בקבר כנעני שנחשף בחפירה בתל יהוד. אסף פרץ, רשות העתיקות
פכיות ופכים ממשפחת בסיס הטבעת שהונחו על גופת המת. בדיקות אונ' ת"א מצאו שרידי אופיום בכלים אלה/רשות העתיקות, אסף פרץ
אריולה יקואל מרשות העתיקות. אסף פרץ, רשות העתיקות
האופיום והמסחר בו שיחקו תפקיד מרכזי בתרבויות המזרח הקרוב. חופרת האתר אריולה יקואל/רשות העתיקות, אסף פרץ

כלים שדומים בצורתם לפרח הפרג

בשנת 2017 ערכה רשות העתיקות חפירת הצלה באתר תל יהוד, לפני בנייתם של בתי מגורים במקום. בחפירה נמצאו מספר קברים כנעניים מתקופת הברונזה המאוחרת - ולידם מנחות קבורה, כלים שנועדו ללוות את המתים לעולם הבא. בין כלי החרס בלטה קבוצה גדולה של כלים שיוצרו בקפריסין ומכונים במחקר "כלי בסיס טבעת".

מאחר שהכלים דומים בצורתם לפרח הפרג כשהוא סגור והפוך, כבר במאה ה-19 עלתה ההשערה לפיה הם שימשו ככלים פולחניים לסם זה. כעת, ניתוח שרידים אורגניים (organic residue analysis) העלה שיירי אופיום בשמונה כלי חרס, מהם כלי חרס מקומיים ומהם כלים שיוצרו בקפריסין - הפעם הראשונה שבה נמצא אופיום בכלי חרס בכלל, בכלי חרס ממשפחת בסיס הטבעת בפרט והעדות הקדומה ביותר לשימוש בסמי הזיה במזרח התיכון.

פכיות בקבר כנעני שנחשף בחפירה בתל יהוד. קלרה עמית, רשות העתיקות
פכית ממשפחת בסיס הטבעת. יתכן שגוף הכלי מדמה את ההלקט צמח הפרג, ויתכן שהרצועה הפלאסטית שהודבקה עליו מדמה את הלטקס - הנוזל שניגר מההלקט של צמח האופיום, לאחר שנחרצו בו חריצים. בתוך כלים שכאלה נתגלו שרידים אופיום/רשות העתיקות, קלרה עמית
ונסה לינארס, החוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב. אוניברסיטת תל אביב, רשות העתיקות
ונסה לינארס, החוג לארכיאולוגיה, אוניברסיטת תל אביב/רשות העתיקות, אוניברסיטת תל אביב

המחקר הוא פרי יוזמה של אריולה יקואל וד"ר רון בארי מרשות העתיקות. רון בארי מציין: "בחפירות שנערכו עד כה בתל יהוד נחפרו מאות קברים כנעניים מהמאות ה-18 עד ה-13 לפנה"ס. הנקברים היו לרוב בוגרים משני המינים, כובדו במזונות ומשקאות שהונחו עבורם בתוך כלי חרס בתוך הקבר, הוגשו להם לאחר הקבורה בצורת מנחות וקורבנות, או נאכלו לכבודם בסעודה של הקרובים מעל הקבר, סעודה שהמת נחשב כמשתתף בה.

ייתכן שבטקסים אלה היו בני המשפחה מעלים מהקבר את הרוחות של קרוביהם המתים כדי להביע בקשה, וכי המשתתפים בטקס המאגי - בין שנערך על ידי בני המשפחה או על ידי כוהן מטעמם - היו נכנסים למצב אקסטטי באמצעות האופיום. לחלופין, ייתכן שהאופיום, שהונח לצד הנקבר, נועד 'לסייע לרוחו של המת לעלות מן הקבר' לקראת המפגש המיוחל עם קרוביו בחיים הבאים".

ד"ר רון בארי מרשות העתיקות. יניב ברמן, רשות העתיקות
ד"ר רון בארי: "נראה שהכנענים יחסו חשיבות רבה ל'סיפוק צרכי המתים'"/רשות העתיקות, יניב ברמן

ונסה לינארס מאוניברסיטת תל אביב מסבירה: "מדובר בסם הפסיכואקטיבי היחיד שנמצא בלבנט בתקופת הברונזה המאוחרת. ב-2020 גילו חוקרים שיירים של קנאביס על מזבח בתל ערד - אבל זה כבר בתקופת הברזל, מאות שנים אחרי האופיום בתל יהוד. מאחר שהאופיום נמצא באתר קבורה, הוא מעניק לנו הצצה נדירה למנהגי הקבורה של העולם העתיק. כמובן, איננו יודעים מה היה תפקיד האופיום בטקס - האם הכנענים ביהוד סברו שהמתים יזדקקו לאופיום בעולם הבא, או שמא היו אלה הכוהנים שצרכו את הסם לצורכי הטקס. בנוסף, התגלית שופכת אור על המסחר הענף באופיום ובכלל. צריך לזכור שהאופיום מופק מפרחי הפרג, שגדל באסיה הקטנה - כלומר בשטח טורקיה של היום - ואילו כלי החרס שבהם זיהינו את האופיום יוצרו בקפריסין. במילים אחרות, האופיום יובא ליהוד מטורקיה, דרך קפריסין, והדבר מעיד כמובן על החשיבות שייחסו לסם".

ד"ר רון בארי, מוסיף: "עד כה לא נתגלו מקורות כתובים המתארים את השימוש המדויק שנעשה בחומרים נרקוטיים בטקסי קבורה, ולכן אנחנו רק יכולים לשער מה נעשה באופיום. מתעודות שכן התגלו במזרח הקדום, נראה שהכנענים יחסו חשיבות רבה ל'סיפוק צרכי המתים' באמצעות טקסי פולחן שערכו בעבורם החיים - והאמינו שבתמורה דאגו רוחות הרפאים' לבריאות ולביטחון קרוביהם החיים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully