וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לראשונה בישראל: גוזלי עיט זהוב בקעו בגרעין רבייה בכרמל

עודכן לאחרונה: 13.3.2022 / 10:01

42 ימים לאחר הטלת הביצה, בקע הגוזל ראשון, והיום (ראשון) בקע הגוזל שני לזוג עיטים זהובים בחי בר כרמל. מדובר בהתאוששות איטית, לאחר שבשנת 2018 נולד בטבע בישראל רק גוזל אחד. צפו במשפחה החדשה

גוזלי עיט זהוב בקעו בגרעין הרבייה בחי בר כרמל/צילום: רשות הטבע והגנים

מזל טוב: שני גוזלים נולדו לזוג עיטים זהובים בשמורת הטבע חי בר כרמל. 42 ימים לאחר הטלת הביצה בקע הגוזל הראשון, והיום (ראשון) בקע הגוזל השני. הנקבה "רוני" בת 9 נתפסה בטבע כפרחון אך לא התאימה להשבה לטבע, זכתה בשמה בשנת 2013 לאחר שפצעה את המטפלת הראשית רוני בבית החולים של רשות הטבע והגנים והספארי בזמן טיפול רפואי. בן זוגה "רומאו" בן 17 שנמצא בטבע אך מרבית חייו גדל בגן החיות התנ"כי, הצליחו לראשונה להביא לעולם שני גוזלים בפעם הראשונה בישראל.

אוהד הצופה אקולוג עופות ברשות הטבע והגנים, אמר: "זהו הישג נוסף למאמצי שימור העיטים הזהובים בארץ: לראשונה בשבי בישראל בקע גוזל בגרעין הרבייה וכמה ימים אחריו בקע גוזל נוסף. זהו פיצוי על כך שהוריו נלכדו ונחמסו מקינים בטבע וחזרו לאוכלוסייה, עד כדי כך שבשנת 2018 נולד בטבע בישראל רק גוזל יחיד ומספר הזוגות הכולל ירד ל-6. מאז ישנה התאוששות איטית בזכות פעולות ההגנה על קינים, שת"פ עם חיל האוויר למניעת הפרעות מסוקים לקינון, מיגון עמודי מתח גבוה ומאבק בהפרעות מטיילים במסגרת פרויקט "פורשים כנף" בשיתוף עם החברה להגנת הטבע וחברת חשמל. אני מקווה שניתן יהיה להגדיל את גיוס הפרטים הצעירים לאוכלוסייה בזכות גרעין הרבייה".

גוזלי עיט זהוב בקעו בגרעין הרבייה בשמורת הטבע חי בר כרמל. חי בר כרמל, רשות הטבע והגנים
מצטרף לאחיו. הגוזל השני של העיט הזהוב שבקע היום בחי בר כרמל/רשות הטבע והגנים, חי בר כרמל

העיט הזהוב הוא העיט הגדול ביותר שדוגר בישראל. מדובר בעוף חזק ועוצמתי, המסוגל לצוד טרף גדול, כמו שועל או גדי. למרות יכולותיו הפיזיות המרשימות, העיט הזהוב ניזון בעיקר מיונקים בינוניים וקטנים דוגמת שפן סלע, ארנבת ושועל אך מגוון גם בעופות בינונים ובזוחלים כדוגמת חרדון צב. בנוסף הוא גם מפצח צבים שאותם הוא מטיל מגובה רב.

במסגרת פרויקט "פורשים כנף" המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת החשמל, מבוצע ניטור הדוק לקינון, הצבת שמירה על קינים הסובלים מחמיסה והפרעות וממוגנים עמודי מתח באזורים בהם תועדה התחשמלות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully