וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קערות מאגיות עתיקות עם כשפים בכתב עברי נחשפו בבית בירושלים

עודכן לאחרונה: 7.3.2022 / 9:16

במבצע של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות ומשטרת לב הבירה נגד תושב ירושלים, החשוד בסחר בלתי חוקי בעתיקות, נתפסו מאות ממצאים קדומים, בהם גם חפצי עצם ושנהב נדירים מתקופת המקרא

קערות מאגיות עתיקות נחשפו בבית של תושב ירושלים/צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

פריטי עצם ושנהב מעוטרים ונדירים מתקופת המקרא וקערות קדומות בנות כ-1500 שנה, נושאות לחשים וכישופים בכתב עברי, נחשפו בביתו של תושב שכונת רמת שלמה בירושלים, החשוד בסחר בלתי חוקי בעתיקות. בחיפוש של מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות בשיתוף שוטרי תחנת לב הבירה בצו שופט, התגלו גם מאות מטבעות עתיקים, כלי זכוכית וכלי נשק.

קערות הכישוף, המכונות "קערות ההשבעה", שימשו כמעין קמעות בעת העתיקה, והן מתוארכות למאות ה-8-4 לספירה. לרוב, נהגו להטמין אותן תחת רצפת הבית לשם הגנה. בתוך הקערות נכתבו במעגלים משפטי כישוף, בכתב עברי ובשפה הארמית-בבלית. המשפטים והמילים בקערות נועדו להיאבק בקללות, במחלות בשדים ומזיקים.

קערות ההשבעה. יולי שוורץ, רשות העתיקות
קערות ההשבעה/רשות העתיקות, יולי שוורץ
לוח אשורי. יולי שוורץ, רשות העתיקות
לוח אשורי/רשות העתיקות, יולי שוורץ
מטבעות עתיקים שנתפסו בבית בירושלים. יולי שוורץ, רשות העתיקות
מטבעות עתיקים/רשות העתיקות, יולי שוורץ

חשוד הדביק את הקערות כדי למכור אותן

לדברי אמיר גנור, מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, "קערות מסוג זה הגיעו מאתרי עתיקות באזור מסופוטמיה - עיראק של היום. את הטקסט כתבו אומנים ללקוח ספציפי, בהתאם לצרכיו האישיים. לעיתים, כמו שניתן לראות באחת הקערות שנתפסה כעת, צוירה במרכז הקערה דמות השדה, ה"לילית", בה אמורה הקערה להיאבק. בעקבות מלחמת האזרחים בעיראק, משנת 2003 החלו להגיע לשווקי הסחר הבין לאומי אלפי קערות השבעה גנובות, שנשדדו משם".

ברשות העתיקות סבורים, כי החשוד עסק בהדבקת הקערות ובשיקומן כדי להעמידן למכירה. בביתו נתפסו לצד העתיקות גם חומרים כימיים, שנועדו, על פי החשד, לשיחזור כלי החרס, וכן לניקוי מתכות ומטבעות עתיקים.

עוד בוואלה!

צפו: 6 בדואים מתל שבע נלכדו בתוך בור שחצבו באתר עתיקות

לכתבה המלאה
קערות מאגיות עתיקות נחשפו בבית בירושלים. יולי שוורץ, רשות העתיקות
קערת השבעה נושאת דמות שדון/רשות העתיקות, יולי שוורץ
קערת השבעה. יולי שוורץ, רשות העתיקות
קערת השבעה/רשות העתיקות, יולי שוורץ

העונש הצפוי: עד 3 שנות מאסר

בנוסף למאות מטבעות, התגלו בבית החשוד פריטים נדירים מתקופת המקרא - חפצי עצם ושנהב מעוטרים בסגנון פניקי, עם מוטיבים מצריים, וכוללים סצנות מעולם החי, לצד עיטורים גאומטריים. באחד הלוחות מופיעים שני גריפונים - אריות מכונפים (בעלי כנפיים) שלהם פני אדם, הפונים זה לזה.

בלוח השני, מופיע תיאור שיירה של ארבעה אריות מכונפים צועדים זה אחר זה. לוחיות שנהב דומות נתגלו בעבר בחפירות באתר עתיקות בשומרון, שם נתגלתה קבוצה גדולה של שנהבים המכונים "שנהבי שומרון" - אך גם באתרי עתיקות נוספים באזור הצפון, כתל מגידו. מדובר בפרטי עיטור שחוברו במסמרים לרהיטי עץ במאות ה-9 וה-8 לפני הספירה. מציאת פרטי שנהב מעוטרים מתקופה זו נדירים ביותר, וההערכה ביחידה למניעת שוד של רשות העתיקות, היא כי הפריטים נחפרו בניגוד לחוק באחד מהתילים המקראיים בשומרון, או בצפון הארץ.

בביתו של החשוד נתפסו מסמכים, העשויים ללמד על קשריו עם שודדי עתיקות וסוחרים בלתי מורשים בעתיקות. בהמשך לחקירת החשוד, הגיעו מפקחי רשות העתיקות לבית מכירות פומביות באזור המרכז, שם תפסו פריטים עתיקים נוספים שהועמדו על ידי החשוד למכירה, בניגוד לחוק. בין הממצאים כלי נשק עתיקים, כלי זכוכית ומטבעות ברונזה וכסף.

בסיום החקירה, יועבר תיק החקירה ללשכה המשפטית ברשות העתיקות לבחינת הגשת כתב אישום בעבירות של ניסיון סחר בעתיקות ללא היתר, אי דיווח על מציאת עתיקה, אי רישום אוסף ואחזקת רכוש החשוד כגנוב -עבירות פליליות, שהעונש הקבוע בחוק לגביהן הוא עד שלוש שנות מאסר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully