אחת התגליות הבודדות בעולם: נר למזל עם חצי פרצוף נמצא בירושלים

תגלית ראשונה מסוגה בירושלים ואחת הבודדות בעולם: נר ברונזה נדיר מהמאה ה-2-1 לספירה, המעוצב כחצי פרצוף גרוטסקי, התגלה בעיר דוד. לדברי החוקרים, הנר שימש כמנחת יסוד והוטמן במבנה שנבנה על דרך עולי הרגל, ונועד להביא מזל

05/05/2021
נר ברונזה נדיר מהמאה ה-1-2 לספירה התגלה בעיר דוד (צילום: אסף פרי, עיר דוד)

נר שמן נדיר, עשוי ברונזה, התגלה ביסודות של מבנה המתוארך לתקופה הרומית - לאחר חורבן בית המקדש השני (סוף המאה ה-1 לספירה - מחצית ראשונה של המאה ה-2 לספירה). הנר המיוחד הוטמן במכוון ביסודות המבנה ושימש, לדעתם של חוקרי האתר, מנחת יסוד. "מנחות יסוד, שרווחו בעולם העתיק, נועדו למזל ולהבטיח את המשך קיומו של המבנה והיושבים בו, והן הוטמנו בדרך כלל מתחת לרצפות של מבנים או ביסודות", מסבירים ד"ר יובל ברוך וארי לוי, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות.

עוד בוואלה!

נחשפה פתילה נדירה להדלקת נר שמן מהקדומות המוכרות בעולם

לכתבה המלאה
שימש כנראה כמנחת יסוד. נר הברונזה שנמצא בעיר דוד(צילום: רשות העתיקות, אליהו ינאי, עיר דוד)
הנר ועליו חצי פרצוף גרוטסקי(צילום: רשות העתיקות, קובי הראתי, עיר דוד)

מדובר למעשה בחציו של נר, שניצק לתוך תבנית מפוסלת בצורת חצי פרצוף של דמות גבר מזוקן בעל חזות גרוטסקית. פיית הנר מעוצבת כמעיין חצי סהר, והידית, המשוכה מעלה, מעוצבת בצורה של צמח האקנתוס (קוציץ סורי). העיטור המופיע על גבי הנר מזכיר מוטיב אומנותי רומי שכיח, כשל מסיכת התיאטרון. לדברי הארכיאולוגים, "נר זה הוא ממצא ייחודי ביותר, וככל הידוע הראשון מסוגו שהתגלה בארץ. ייחודו של החפץ הנוכחי, הינו בכך שמדובר בחצי פרצוף".

החוקרים מתלבטים לגבי משמעות הדבר. ייתכן כי מדובר בעניין פרקטי, של חיבור הנר לחפץ בעל דופן שטוחה או לקיר כמעין מנורת קיר, אבל גם אין לשלול את האפשרות כי מדובר בחפץ ששימש בריטואל טקסי כלשהו.

נר ברונזה נדיר מהמאה ה-1-2 לספירה התגלה בעיר דוד. קובי הראתי, עיר דוד, רשות העתיקות
הנר שהתגלה ביסודות המבנה. הוטמן כדי להביא מזל(צילום: רשות העתיקות, קובי הראתי, עיר דוד)
המבנה שעל הרחוב המדורג בעיר דוד, אשר ביסודותיו נחשף הנר(צילום: רשות העתיקות, קובי הראתי, עיר דוד)
ארכיאולוג רשות העתיקות ארי לוי מחזיק את הנר(צילום: רשות העתיקות, קובי הראתי, עיר דוד)

תגלית מרגשת נוספת בתוך הנר עצמו

לדברי ארי לוי, מנהל החפירות בשטח מטעם רשות העתיקות, "המבנה שביסודותיו נחשף הנר, נבנה על גבי דרך עולי הרגל משלהי ימי הבית השני. בנייתו של מבנה מסיבי שכזה בתקופה שלאחר חורבן ירושלים היהודית, מלמדת על עוצמת ההתיישבות בגבעת עיר דוד וחשיבותה של הגבעה גם לאחר חורבן הבית. ייתכן שחשיבות המבנה, והצורך לברך את פעילותו במזל על ידי הטמנת מנחת יסוד, נבעה מהקרבה לבריכת השילוח, אשר שימשה גם בתקופה הרומית מקור מרכזי ויחיד של מים חיים בתוך העיר".

לאחר שנמצא הנר, הוא נמסר לטיפול ולשימור במעבדת המתכת של רשות העתיקות בידיו האמונות של איליה רזניצקי. במהלך הטיפול בנר הנדיר, התגלתה תגלית מרגשת נוספת - בתוך חלל הנר נמצאה פתילת הנר, שנשתמרה באופן נדיר. הפתילה, שהיא כאמור ממצא נדיר ביותר, נמסרה לבדיקה של הד"ר נעמה סוקניק, אוצרת ממצאים אורגניים ברשות העתיקות. בבדיקה מתחת למיקרוסקופ, זיהתה סוקניק כי מדובר בפתילה עשויה פשתן. בהמשך המחקר, יבקשו החוקרים לגלות האם נותרו על הפתיל שרידי שמן, ומכאן ללמוד האם הנר היה בשימוש, ואם כן, באיזה שמן השתמשו כדי להאיר אותו.

הנר נועד להטיל אימה על מי שינסה לכבוש את המבנה(צילום: רשות העתיקות, קובי הראתי, עיר דוד)
בתוך חלל הנר נמצאה פתילת פשתן, שנשתמרה באופן נדיר(צילום: רשות העתיקות, קובי הראתי, עיר דוד)
הנר הוא הראשון מסוגו שהתגלה בירושלים(צילום: רשות העתיקות, קובי הראתי, עיר דוד)

לדברי ד"ר יובל ברוך מרשות העתיקות, "נרות ברונזה מעוטרים התגלו בכל רחבי האימפריה הרומית. על פי רוב, נרות שכאלה ניצבו על גבי פמוטים מסוגננים או שנתלו בשרשרת. באוספים מוכרים אלפי פריטים של נרות ברונזה, רבים מהם מיוצרים בדמויות מורכבות, המלמדות על החופש האומנותי שאומני המתכת הרומיים לקחו לעצמם. בתוך כך, חצי הנר, ולמעשה חצי הפרצוף, שהתגלה בעיר דוד, הוא חפץ נדיר ביותר, שכמותו מוכרים בודדים בלבד בעולם כולו, והוא הראשון מסוגו שהתגלה בירושלים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully