אדמונית החורש: הפרח הנדיר שפורח רק שבועיים בשנה בישראל

אדמונית החורש מחכה כל שנה לחודש אפריל, כדי לפרוח ולמשך שבועיים בלבד. מי שלא יראה אותה בגליל העליון, המקום היחיד בארץ שבו היא פורחת בטבע, יוכל לראותו בגן הבוטני בירושלים, שם משמרים את הפרח שבסכנת הכחדה

נמצא בסכנת הכחדה ופורח רק שבועיים בשנה. אדמונית החורש (צילום: אורי פרגמן ספיר)

אדמונית החורש נחשב לאחד הפרחים הנדירים והמרשימים בישראל, שפורח בדרך כלל בחודש אפריל ורק למשך שבועיים. בימים אלה אפשר לראותו באזור הר מירון ובית ג'אן שבגליל העליון, שם הוא פורח כל שנה בתפארתו עם עלי הכותרת האדומים והגדולים.

עם זאת, מי שלא ירצה להרחיק עד הצפון, יוכל למצוא את האדמונית גם בגן הבוטני בירושלים, שם הוא החל לפרוח עתה ולימים ספורים בלבד, כלומר בשבעת הימים הקרובים.

עוד בוואלה!

אביב של צבעים: הפרחים שתראו בטיולי החג

לכתבה המלאה
הפרח פורח בטבע בארץ רק באזור הר מירון ובית ג'אן שבגליל העליון (צילום: אורי פרגמן ספיר)
בגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים משמרים את הצמח. אדמונית החורש (צילום: אורי פרגמן ספיר)

ישראל - המקום הדרומי ביותר שבו פורחת האדמונית

אדמונית החורש הוא, כאמור, פרח שנמצא בסכנת הכחדה, וישראל היא גבול תפוצתו הדרומי בעולם. לצמח יש עלים גדולים ומחולקים וגבעול זקוף שבראשו פרח יחיד. הפרח ענקי בצורת צלחת מרק וקוטרו עד 10 ס"מ. הוא בעל חמישה עלי גביע ו-10-5 עלי כותרת קעורים בצבע אדום-בורדו. במרכז הפרח יש אבקנים מרובים צהובים.

כמו הכלנית והנורית, גם פרח האדמונית מושך אליו דבורים גדולות הניזונות מהאבקה וגם מאביקות אותו. במרכז הפרח מצויים מספר עלי שחלה לבנים הנושאים בראשם צלקת ארגמנית.

אדמונית החורש גדלה בטבע בארץ רק בשולי חורש לח בגוש הר מירון, היא צמח מאד נדיר ובסכנת הכחדה. בגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים משמרים את הצמח בחלק ממיזם גדול שמהותו גידול ושמירת רוב המינים בסכנת הכחדה בישראל. כיום מגדלים במקום 330 מינים, המהווים 76% מכלל המינים הללו בארץ.

עוד בוואלה!

אדמונית החורש: הזדמנות נדירה לצפות בפרח נדיר

לכתבה המלאה
ישראל היא גבול תפוצתו הדרומי בעולם של האדמונית (צילום: אורי פרגמן ספיר)
במרכז הפרח מספר עלי שחלה לבנים הנושאים בראשם צלקת ארגמנית (צילום: אורי פרגמן ספיר)

רק השבוע

בטבע האדמונית סובלת מחלקות חקלאיות, המוקמות בתוך השמורה על בית גידולה וגם מלחץ מטיילים הרומסים אותה. בגן הבוטני קיימת אוכלוסיית גיבוי לצמח הנדיר, שממנה יכול הציבור ליהנות.

את אדמוניות החורש שבגן הביאו לגן הבוטני באישור רשות הטבע והגנים לפני כ-40 שנה, ומאז הן פורחות כל שנה. הציבור מוזמן להגיע השבוע וליהנות מפריחת אדמונית החורש שגדלה בקצה של חלקת הים התיכון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully