התגלית הגדולה של המאה ה-21: סוף סוף נמצא הקבר של המלכה קליאופטרה ומאהבה?

הארכיאולוגית שמובילה את החיפושים משוכנעת: הקבר של המלכה המצרית ומרקוס אנטוניוס יימצא בקרוב, ו"זו הולכת להיות אחת התגליות ההיסטוריות הגדולות של המאה ה-21"

03/07/2020
Cleopatra: Sex, Lies and Secrets - Science Channel

האם אחת התעלומות הארכיאולוגיות הגדולות בהיסטוריה סוף סוף קרובה לפיתרון? ארכיאולוגים שמחפשים במשך עשרות שנים אחר קברם המשותף של מלכת מצרים קליאופטרה ומאהבה הרומאי מרקוס אנטוניוס, משוכנעים שהגיעו לפריצת דרך.

על פי האגיפטולוגית ד"ר קתלין מרטינז, האחראית על החפירות באתר הארכיאולוגי במקדש "טאפוסיריס מאגנה" הסמוך לאלכסנדריה, קברם של השניים - שהתאבדו יחדיו לפני כ-2,000 שנה - עשוי להתגלות שם בקרוב. לטענתה של מרטינז, המלכה ביקשה להיקבר עם עם אנטוניוס במקדש ולא בקבר ציבורי כדי להגן עליהם מפני הרומאים ועל מנת לחקות נבואה קדומה.

עוד בוואלה!

בעקבות ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאב: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר
בדרך לתגלית היסטורית? ד"ר קתלין מרטינז באתר הארכיאולוגי במצרים(צילום: אתר רשמי, science channel)

מרטינס מתמקדת בחפירות באתר ההיסטורי משנת 2005, וטוענת שגילוי הקבר "יהיה אחד התגליות הגדולות של האנושות במאה ה-21". בשנה 2008 קבוצת הארכיאולוגים שחפרו במקום מצאו פסל ברונזה בדמות ראשה של המלכה המצרית, שלפי ההנחה היה שייך לגנרל הרומי אנטוניוס. באותה חפירה נחשפו גם כ-20 מטבעות עליהן הוטבעה דמותה של קליאופטרה.

האתר הארכיאולוגי בו אמור להימצא הקבר(צילום: אתר רשמי, science channel)

המלכה ומאהבה, שהיה גנרל בצבא רומא בימי יוליוס קיסר, התאבדו יחדיו בשנת 30 לפני הספירה, ומאז השאלה האם גופותיהם אכן נחנטו ונקברו נותרה פתוחה. האגדת מספרת שקליאופטרה התאבדה באמצעות דקירת אצבעה בסיכת זהב מורעלת, ולפי גירסה אחרת - באמצעות הכנסת ידה לסל בו היה נחש קוברה שהכיש אותה למוות. כך או כך, מותה של המלכה הנערצת סיים את שושלת מלכי מצרים והפך את האימפריה לשעבר לעוד פרובינציה של קיסרות רומא.

ריצ'ארד ברטון ואליזבת טיילור בסרט קליאופטרה, 1963(צילום: imdb)

מארקוס אנטוניוס הפך לשליט הגיזרה המזרחית של האימפריה הרומית בעקבות ההתנקשות בחיי יוליוס קיסר ב-44 לפני הספירה. אנטוני ובנו המאומץ של יוליוס קיסר הביסו את מתנגדי הקיסר אוקטביוס לקח לעצמו את הגיזרה המערבית ואנטוני קיבל לידיו את המזרחית. קליאופטרה השביעית, או המלכה קליאופטרה, נקראה להיפגש עם מארק אנטוני והשאר הוא היסטוריה. השניים התאהבו ואנטוניוס שב עם מלכתו לאלכסנדריה, נטש את חובותיו ואת אשתו וילדו שנשארו ברומא. קליאופטרה ילדה לאנטוני תאומים. אנטוני נשא את קליאופטרה לאישה לאחר ארבע שנים והפך את אלכסנדריה לביתו החדש.

אנטוניוס חילק את הגיזרה המזרחית, שהיתה נתונה למרותו, בין קליאופטרה וילדיה. התנהגותו של אנטוניוס והרומן עם קליאופטרה עוררו את זעמו של אוקטביוס והעניקו לו את ההזדמנות המושלמת לפתוח בקמפיין תעמולה נגדו ברומא. ב-32 לפנה"ס, הצהירה רומא מלחמה נגד קליאופטרה. בעקבות ההבנה כי רומא עומדת לנצח את מצרים והאמונה המוטעית כי קליאופטרה מתה, התאבד מארקוס אנטוניוס ב-30 לפנה"ס. מספר ימים לאחר מכן, העדיפה קליאופטרה לנטול את חייה ולא להיכנע לרומאים. אוקטביוס הכריז עצמו כ"פרעה של מצרים" והתרבות המצרית, בת אלפי השנים, נכבשה על ידי רומא והפכה למחוז באימפריה הרומאית.

  • קליאופטרה
  • מצרים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully