"60% מהאלמוגים נשברו": הנזק הבאמת קשה שגרמה הסופה באילת

הסופה הקשה שפגעה בחופי אילת בחודש שעבר, גרמה לקריסת גשר שהוביל מבקרים לשמורת האלמוגים, שצנח על השונית וריסק את האלמוגים. במבצע חילוץ מורכב הוצא הגשר מהים והחל תהליך שיקום השמורה. "זה עניין של שנים", אומר אקולוג מפרץ אילת על השיקום

  • אילת
  • אלמוגים
הגשר הדרומי בשמורת האלמוגים באילת נשבר עקב הסופה (חן טופיקיאן ועומרי עמוסי, רשות הטבע והגנים)

העיר אילת עוד מלקקת את נזקי הסופה הקשה שפקדה אותה בחודש שעבר (13 במרץ), שהרסה חופים, תשתיות תיירותיות, את המרינה והשאירה חורבן והריסות רבות. אחד המתקנים החשובים שנפגעו בסופה ההיסטורית וההרסנית, הוא הגשר הדרומי בשמורת חוף האלמוגים, שנבנה כדי להנגיש את הציבור לים בבטחה ומבלי לפגוע בשונית, וראשו קרס על השונית הרדודה בים.

אסף זבולוני, אקולוג מפרץ אילת של רשות הטבע והגנים, סיפר בשיחה לוואלה! תיירות, שבמהלך הסופה העוצמתית השוניות הרדודות של אילת ספגו פגיעה קשה מאוד. "אלמוגים רבים, ואף חלקי שונית שלמים, ניתקו מקרקעית הים והתגלגלו על ידי הגלים העוצמתיים על קרקעית הים ועל שוניות האלמוגים, וכ-60 אחוזים מהאלמוגים נשברו למחצה או לחלוטין במטרים הראשונים והרדודים של השמורה", הוא אומר. "נוצרה ממש 'מכבסה' שגילגלה את שברי השונית על הקרקעית, ואלה ריסקו אלמוגים נוספים".

מנוף מרים את ראש הגשר שנשבר לתוך הים באילת, לפני שבוע וחצי (צילום: חן טופיקיאן, רשות הטבע והגנים)
וכך נראה הגשר בסופה בחודש שעבר (צילום: עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)

"יצורי שונית רבים נקברו בחול"

הגשר בשמורת האלמוגים נועד להנגיש את הקהל לשונית, ולדלג על קטע שלא ניתן לעבור אותו בשחייה ובכך לפגוע בשונית. לפני כשבוע וחצי חולץ הגשר, ובצלילות וסקר שערכו בשמורה, נוטרה השונית כדי לאמוד את הנזקים. "הנזקים שנמצאו משמעותיים מאוד", מסביר זבולוני. "הנזק שנראה לעין הוא גדול אולם למערכות האקולוגיות יש יכולת שיקום טובה, והשוניות העמוקות יתמכו בשיקום של הרדודה, וזה עניין של שנים. יכולת התחדשותה של השונית תלויה במאמצנו להגן על הסביבה הימית ולסלק גורמי הפרעה מקומיים, לרבות שמירה על איכות המים ומניעת זיהומים מסוגים שונים. זיהום מי הים בנוטריינטים (חמרי דשן), למשל, נותן יתרון לאצות על פני האלמוגים ומעודד פריחות של אצות. פריחות כאלה עלולות לגרום לאצות להתיישב על המצעים שנחשפו בשוניות האלמוגים כתוצאה מהסופה, להשתלט על השטחים בשוניות ובכך למנוע את התחדשות האלמוגים".

לדבריו, גדילת האלמוגים היא איטית (מילימטרים עד סנטימטרים בשנה) ויקח זמן עד שהם יגדלו.

עוד בוואלה! NEWS

שמורת האלמוגים: בואו לסיור מדהים מתחת למים

לכתבה המלאה
ראש הגשר שצנח אל תוך המים (צילום: עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)
"הנזקים שנמצאו משמעותיים מאוד" (צילום: עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)
60 אחוזים מהאלמוגים נפגעו. שונית האלמוגים באילת (צילום ארכיון: ShutterStock)

הדבר הטוב שגרמה הסערה לשונית

כתוצאה מהסופה, גם ניתן לראות שקו החוף הדרומי באילת השתנה, ועל החוף מבחינים באלמוגים ובחלקי שונית שלמים שהגלים זרקו לחוף. "הגלים הגבוהים וזרמי המים הסיעו כמויות גדולות של חול אל תוך הלגונה, כך שייצורי שונית רבים נקברו בחול", מסביר זבולוני. "חשוב לציין שעיקר הנזק הוא בשוניות הרדודות, ונראה שמעבר לעומק 10 מטרים הנזקים הם יחסית קטנים".

לדבריו, הגלים הגבוהים סחפו מחופי הרחצה שמשיות, רשתות צל, שלטים ופסולת פלסטיק רבה שמכסה כרגע את השוניות. מאחר ותשתיות רבות ניזוקו לאורך החופים, אלמנטים לא טבעיים רבים הגיעו לשוניות ופגעו בהם. בשלב ראשון פקחי רשות הטבע בשמורת האלמוגים החלו לפנות מפגעים מהשוניות ואף למקם מחדש מקטעי שונית ואלמוגים שהתנתקו והתהפכו על הקרקעית.

עם זאת, זבולוני אומר שהסערות הן גם גורם מעצב של שוניות, ואם היה שם חול מקודם, עכשיו יש מצע יציב שאלמוגים יכולים להתיישב עליו ולהקים שונית חדשה. השיקום יקח, כאמור, זמן רב כולל שיקומו של הגשר שנשבר ויהיה מעתה סגור למבקרים. "אבל יש עוד דרכים להגיע, כשיהיה אפשר, ולראות את האלמוגים", מרגיע זבולוני.

חפצים שנסחפו מהחוף לשמורת האלמוגים באילת עקב הסופה (צילום: עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)
חפצים שנסחפו מהחוף לשמורת האלמוגים באילת עקב הסופה (צילום: עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully