וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ותודה לקורונה: ירידה של יותר מ-50% בדריסת בעלי-חיים בכבישים

בעלי החיים חוזרים לשמורות הטבע בימים שהאדם בבית עקב הקורונה, והנה עוד יתרון לכך: ירידה גדולה במספר החיות שנדרסות בכבישים - מממוצע של 80 דיווחים ליום לפני המגפה, לממוצע של 32 דיווחים ליום לאחר מגבלות התנועה

עקב עיטי/רט"ג

בווידאו: גוזלי עקב עיטי מקבלים ארוחה בבידוד בקן

לא הכל רע בתקופת הקורונה, וצמצום המכוניות על הכבישים הוריד משמעותית את מספר בעלי החיים שנדרסים בכל שנה בכבישי ארצנו.

לפי אפליקציית הניווט Waze והחברה להגנת הטבע, ישנה צניחה של יותר מ-50 אחוזים במספר הדיווחים על חיות שנדרסו בכבישים בחודש מרץ, מאשר בחודש פברואר שקדם לו, כשהתנועה בכבישים עוד היתה מותרת.

בהשוואה שבוצעה בין דיווחי הדריסות בשבוע שחל בתאריך 16-9 בפברואר (טרם החלת מגבלות התנועה), לבין דיווחי הדריסות בשבוע שחל בתאריך 26-19 במרץ (לאחר החלת הגבלות התנועה), נראה בבירור שכמות הדיווחים ב-Waze על בעלי חיים דרוסים בכבישים, יורדת באופן משמעותי. מממוצע של 80.125 דיווחים ליום לפני החלת מגבלות התנועה, לממוצע של 32 דיווחים ליום לאחר החלת מגבלות התנועה.

בימים שלפני הקורונה, מספר דיווחי הדריסות הגדול ביותר ביום עמד על 90, ואילו מספר דיווחי הדריסות המועט ביותר ביום עמד על 70. לעומת זאת, בתקופת הקורונה מספר דיווחי הדריסות הרב ביותר ביום עמד על 48, ואילו מספר הדריסות המועט ביותר ביום עמד על 13.

גירית דרוסה. שמוליק ידוב, החברה להגנת הטבע, החברה להגנת הטבע
פחות דריסות בתקופה האחרונה. גירית דרוסה/החברה להגנת הטבע, שמוליק ידוב, החברה להגנת הטבע

שיתוף פעולה שהחל לפני שנתיים

שיתוף הפעולה בין Waze העולמית לבין החברה להגנת הטבע, החל לפני שנתיים, כששני הגופים החלו במיזם משותף: לקרוא לציבור לדווח באפליקציה על חיות בר דרוסות, מחוץ לשטח העירוני, על מנת למפות את הכבישים המסוכנים לבעלי החיים ולפעול להסדרת מעברים בטוחים לחיות הבר.

הדיווחים מעובדים על ידי Waze לחברה להגנת הטבע ומשקפים אירועי אמת, אך אינם מבחינים בין חיות בר לבין חיות בית ומשק, ואינם מזהים את מין וסוג בעל החיים הדרוס. הדיווחים משוקללים על פי דיווח ראשוני ואישור משתמשים, על נוכחות בעל החיים הדרוס, אשר נספרים כדיווח יחיד.

בהשוואה שבוצעה בין מיקומי הדריסות המדווחות, בשתי התקופות, לא נראו הבדלים בולטים בין מיקומי הדיווחים, והממצא העיקרי שנראה הוא ירידה בכמות הדיווחים הכוללת ליום ולתקופה. לכך יש שני הסברים עיקריים:
ירידה כוללת בנסועה (מספר כלי הרכב בכבישים), שהביאה לירידה בכמות הדיווחים וירידה בכמות הדריסות של בעלי החיים בכבישי הארץ.

לפי החברה להגנת הטבע, הכבישים עם הכי הרבה דריסות של בעלי חיים בישראל, הם כביש 1, כביש 2 וכביש 6.

רוצים לעזור ולדווח על בעלי-חיים שנפגע בכביש?
היכנסו לאפליקציית Waze, ולחצו: דיווח >> סכנה >> על כביש/בשולי הכביש>> בעל חיים.

כביש 6. דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע, החברה להגנת הטבע
אחד הכבישים עם הכי הרבה דריסות בארץ. כביש 6/החברה להגנת הטבע, דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully