להתחבר לטבע גם מהבית: פעילויות מגניבות לסגר הקורונה

יותר מ-2 מיליון תלמידים נאלצים להישאר בבית בימים אלו, אז אחרי המחשב, הטלוויזיה והלימודים המקוונים אפשר גם להתחבר לטבע, ו"לצאת קצת" לפחות לחצר הקרובה. קבלו מקבץ רעיונות סביבתיים לפעילות בבית ובסביבתו

מערכת וואלה! תיירות
שחקו מחבואים בבית (צילום: ShutterStock)

כ-2.3 מיליון תלמידים מצאו את עצמם בבית לתקופה לא ידועה ובלי תעסוקה יתרה בעקבות סגר הקורונה. טלוויזיה, מחשב, משחקי קופסה - כל אלו מוצאים את עצמם עובדים שעות נוספות, והופצו אינספור אתרים ללמידה מרחוק, אבל אולי זו הזדמנות להתחבר לטבע, ולצאת קצת, אפילו לחצר קרובה.

ביקשנו מהילה נקש, רכזת ארצית לחינוך סביבתי בחברה להגנת הטבע, לרכז עבורנו מקבץ רעיונות סביבתיים לפעילות עם הילדים בסביבת הבית, שנותנים ערך מוסף.

עוד בוואלה! NEWS

25 דברים מדליקים שאפשר לעשות עד 100 מטר מהבית

לכתבה המלאה

פעילות בחצר הבית

א. הקמת גינה: נשתול זרעים של ירקות מארוחת הבוקר (עגבניות, פלפלים) או נקנה שתילים למשל של צמחי תבלין. גם נזכה בפעילות מהנה ביחד וגם נוכל לעקוב לאורך זמן אחרי השינויים. נביטה, צמיחה ופריחה. אולי אפילו יבואו חיפושיות או פרפרים לבקר. הילדים ילמדו לקחת אחריות ולהשקות את הצמחים. נוכל לצלם כל יום, ולקבל יומן צמיחה נהדר.

ב. תצפית ומחקר: נחפש עם הילדים בעלי חיים וצמחים ופשוט נתבונן בהם, נחקור אותם ונלמד את הילדים לשאול שאלות ולחפש תשובות. ניתן לילדים לשאול חמש שאלות על בעל החיים או הצמח שבחרו. נבחר שאלה אחת, עליה נעלה ביחד השערות ונחשוב איך אפשר לגלות את התשובה. אל תחששו לא לדעת הכל. זה שיעור מעולה לילדים בהעלאת השערות ובהבנה שגם למבוגרים אין תשובות לכל דבר.

ג. מנדלה: נאסוף עם הילדים זרעים, אבנים, ענפים ופרחים, ונניח אותם על הקרקע בצורה של מנדלה. אפשר גם ליצור ציור או מילה. נהנה ביחד מפעילות שמעודדת יצירתיות, וחשיבה מתמטית הנדסית.

ד. יצירה: ניקח איתנו דפים ועפרונות צבעוניים או גירים ונצייר את מה שרואים בחוץ. קצת התבוננות, קצת שלווה וקצת יצירה.

אפשר לאסוף זרעים, אבנים וענפים ולהניח על הקרקע וליצור מנדלה (צילום: הילה נקש, החברה להגנת הטבע)
חפשו עם הילדים בעלי חיים וצמחים ופשוט התתבוננו בהם (צילום: איל שפירא)

ה. חפש את המטמון: אם יש אחים גדולים, הם יכולים להכין לקטנים. אם לא, נטמין לילדים פתקים ומשימות שאותם הם צריכים ללכת ולחפש.

ו. הקמת מחנה: נבנה אוהל או פינת ישיבה, שיכולה לחזור ולשמש אותנו ימים רבים. אוהל קנוי או אוהל מסדין ישן יעשו את העבודה באותה מידה.

ז. משחקי ילדות: תופסת, מחבואים, קלאס וגומי יכולים להפעיל את הילדים. ניזכר במשחקים מפעם שאהבנו ונלמד את הילדים.

ח. צילום: ילדים כמעט בכל גיל יכולים לצלם. ניתן להם משימות צילום כמו להמציא ולצלם סיפור, לצלם עלה מעניין או לצלם הפוך. בסוף אפשר לערוך את הכל לתוך אלבום.

להקים "בית" חלופי. אפשר לנטות אוהל או פינת ישיבה בחצר (צילום: הילה נקש, החברה להגנת הטבע)

פעילות בבית

א. לגדל עציץ: צמח מלמד אותנו על סבלנות, התפתחות, אחריות וחקר. נזרע בעציץ ונבדוק כמה ימים לקח לו לנבוט. אחרי הנביטה, אפשר למדוד אותו כל יום. לא השכח להשקות בזמן!

ב. אמנה סביבתית: זו הזדמנות להבין שלכל בחירה שלנו יש השפעה על הסביבה. נבחר משהו שאנחנו מסוגלים לעמוד בו ונעשה שינוי בהרגלים שלנו, שיכול להשפיע לטובה על הסביבה: יום הליכה בשבוע או בתחבורה ציבורית יום בלי בשר, הפחתת קניות, הקמת יריד יד שניה בשכונה (בעוד כמה חודשים, כמובן...) או כל יוזמה סביבתית אחרת. אפשר לחשוב על השינוי הגדול שהקורונה הביאה ולחשוב על כל ההשפעות על הסביבה שקרו בעקבותיה.

ג. מגדירים: מגדיר כיס יכול להפוך לשעות של עניין. ניתן לילדים להתבונן, להשוות בין החיות, לצייר אותן ואפילו להמציא חידות.

ד. תיקונים: אנחנו נוטים לזרוק ולקנות חדש כל פעם שמשהו מתקלקל. האם יש משהו שאפשר לתקן בבית? זה הזמן ללמד את הילדים מיומנויות של תיקון: נגרות, תפירה ועוד.

ה. הכרות עם מדינת ישראל: ניקח מכונית צעצוע, נפרוס מפת טיול או כבישים ו"ניסע" לטייל. דרך נפלאה לדמיין, להכיר את הארץ ולצאת לטיול בלי לצאת מהבית.

ו. חותמת עלים: נניח דף על עלה מעניין, נחזיק חזק ונעבור עליו עם צבע פנדה, עד שתתגלה צורתו של העלה. נוכל גם להניח עלה על דף ולהוסיף מסביבו פרטים כדי שיהיה ציור של משהו אחר.

ז. הצגה: כדאי לקחת קרטון גדול ולפתוח בו חלון ממנו הילדים יכולים לערוך הצגות. ניתן להם ספר מעורר השראה על הסביבה ונבקש שיתכננו הצגה שיציגו לנו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully