"מצאנו את הר סיני": כתובות בעברית קדומה מ"מעמד הר סיני" נמצאו בערב הסעודית

הקרן לחקר תומאס הקדוש חושפת תמונות של מה שנראה כמו כתובות בעברית קדומה שגולפו על סלעים בהר ג'בל אל-לווז שבערב הסעודית, בו מעריכים כי נמצא הר סיני המקראי

25/11/2019
הטריילר לסרט הדוקומנטרי "מחפשים את הר סיני" (Finding the Mountain of Moses TRAILER/ Ryan Mauro)

עד היום היסטוריונים וחוקרים מקראיים מנסים לפענח היכן נמצא הר סיני המקראי, המקום בו קיבל משה מאלוהים את עשרה הדיברות. לא מעט הצעות עלו על הפרק, כמו הר כרכום שבנגב או ג'בל מוסא שבחצי האי סיני, השערה נוספת, שכבר עלתה בעבר ונשללה בידי מומחים רבים, טענה שבני ישראל חצו את סיני וים סוף והמשיכו משם אל ג'בל אל-לווז, הנמצא בצפון-מזרח ערב הסעודית, סמוך לגבול עם ירדן. ג'בל אל-לווז הוצע בעבר כמועמד להיות הר סיני המקראי אך טענה זו זכתה לביקורת מצד היסטוריונים אחרים, שהצביעו על כך שכל זיהוי של הר סיני במדין הקדומה (ערב הסעודית) אינו תואם כלל לכתוב במקרא. כעת, ממצאים חדשים מראים שיש לבצע בדיקה מחודשת של התיאוריה - כי יש מצב שדווקא היא הנכונה. הקרן לחקר תומאס הקדוש חשפה בשבוע שעבר תמונות ראשונות של מה שנראה כמו כתובות בעברית קדומה שנמצאו בג'בל אל-לווז ומתוארכות לתקופת יציאת מצרים. הקרן, שהפיקה בשנה שעברה את הסרט הויראלי "למצוא את הר משה", מאמינה כי הכתובות העבריות הן ההוכחה שבני ישראל נכחו באזור הר ג'בל אל-לווז כשקיבלו את עשרת הדיברות.

הכתובות הגלופות נמצאו על סלעים בפסגת ההר, בגובה שניים וחצי קילומטרים, הנמצא בצפון-מזרח ערב הסעודית, סמוך לגבול עם ירדן. חוקרי DTRF טוענים שהכתובות עוסקות בין היתר באלוהים ובעמלקים בהם נלחמו בני ישראל. בנוסף, הם מספרים כי איתרו את הגילוף העתיק ביותר של המנורה, אותה חשף אלוהים בפני משה, וגילופים של טביעות רגליים אותם סימנו בני ישראל כדי לקבוע טריטוריה ביציאתם ממצרים.

עוד בוואלה!

חוקרים טוענים: משה רבנו היה מסטול כשקיבל את לוחות הברית

לכתבה המלאה
כתובות בעברית קדומה שנמצאו בג'בל אל-לווז שבערב הסעודית. DTRF, אתר רשמי
כתובות בעברית קדומה שנמצאו בג'בל אל-לווז שבערב הסעודית(צילום: אתר רשמי, DTRF)

החוקרים מאמינים כי המצאותן של הכתובות העבריות מוכיחות שבזמנו נכחו באזור אנשים שדיברו עברית קדומה ולדבריהם ניתן לקבוע כי הכתובות הן מתקופת יציאת מצרים (בין המאות ה-15 ל-13 לפני הספירה). החוקרים מקשרים בין הגילופים של טביעות הרגליים לדבריו של אלוהים לבני ישראל, כפי שמצוטט במקרא: "כָּל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר תִּדְרֹךְ כַּף רַגְלְכֶם בּוֹ לָכֶם יִהְיֶה". מומחי הקרן לחקר תומאס הקדוש טוענים גם כי בין העדויות שנמתצו סביב ג'בל אל-לווז ישנן גם ציורי מערות של עגלים - התואמים לסיפור המקראי של חטא העגל. עוד נטען כי ליד ההר ישנו "בית קברות עתיק" בו נקברו כל אלו שעבדו לעגל.

גילופים עתיקים של המנורה(צילום: אתר רשמי, DTRF)

גדרות הוקמו סביב ההר בידי הרשויות הסעודיות המסמנות אותו כאתר ארכאולוגי, על אף שהם עצמם ביטלו את הטענות שג'בל אל-לווז הוא הר סיני. מומחי DTRF הקימו את פרויקט סיני בסעודיה כדי לעודד את הרשויות המקומיות לשמר את האתרים להמשך חקירתם.

יש לזכור שהיסטוריונים, ארכיאלוגים ואגיפטולוגים הגיעו להסכמה די גורפת כי אירוע יציאת מצרים לא התרחש כפי שהוא מתואר במקרא, מאחר שמעולם לא הייתה כל הוכחה לכך שבני ישראל היו משועבדים במצרים העתיקה. בנוסף, הם תוהים האם דמותו של משה בכלל הייתה קיימת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully