פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   רעידת אדמה חזקה במקסיקו חשפה מקדש תת קרקעי עתיק ומסתורי

   רעידות האדמה רבות העוצמה שהובילו למותם של 369 אנשים במקסיקו בספטמבר האחרון הובילו גם לחשיפת מקדש עתיק מתחת לפירמידה אצטקית שנבנה הרבה לפני הפירמידה. מומחים מאושרים מהתגלית: "למרות האסונות הכבדים, עלינו להיות אסירי תודה"

   רעידת אדמה חזקה במקסיקו חשפה מקדש תת קרקעי עתיק ומסתורי

   רעידת אדמה בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר, שאירעה בספטמבר האחרון במקסיקו, חשפה מקדש אצטקי עתיק המוקדש לטלאלוק, אל הגשם, הפריון והמים במיתולוגיה האצטקית. המקדש, שהוסתר מבני האדם במשך כמעט 900 שנה, מתפרש על גודל של 6 על 4 מטרים בלבד והוא ממוקם בתוך פירמידה אצטקית באתר הארכיאולוגי טיאופנזולקו (שפירושו "במקדש הנטוש"), הנמצא 70 ק"מ דרומה למקסיקו סיטי, באזור מורלוס.

   רעידת האדמה הביאה למותם של 369 אנשים וגרמה לנזק עצום לאתרים היסטוריים חשובים, אולם ארכיאולוגים מנסים להסתכל על חצי הכוס המלאה ולשמוח על הגילוי המפתיע שהולידה האדמה.

   מקדש אצטקי נחשף במקסיקו (אתר רשמי , NIAH)
   מקדש אצטקי נחשף במקסיקו (קרדיט: NIAH)

   המקדש החדש שנמצא ממוקם למעשה בתוך פירמידה שנמצאת בתוך פירמידה. עד כה, הארכיאולוגים האמינו שהפירמידה העתיקה ביותר במקום מגיעה מהמאה ה-13, אולם הממצא החדש מראה שבמקום נמצאים גם מבנים עתיקים יותר מהמאה ה-12.

   מקדש אצטקי נחשף במקסיקו (אתר רשמי , NIAH)
   רעידת האדמה בספטמבר האחרון חשפה מקדש עתיק משנת 1150 (קרדיט: NIAH)

   עוד בנושא:

   "התגלית הגדולה של המאה ה-21": האם התגלה זן חדש של בני אדם?
   פטריות פסיכדליות ואורגיות המוניות: התיאוריה שמסבירה איך האדם הגיע מהקוף
   ציורים חדשים ומסתוריים נחשפו באחת מתופעות הטבע המדהימות בעולם

   המכון הלאומי לאנתרופולוגיה והיסטוריה של אמריקה (INAH) הם שמצאו את המקדש, אחרי שבחנו את הנזקים שנגרמו לפירמידה. ברברה קונייצה מ- INAH אמרה: "הפירמידה חוותה הרס בליבה. הרצפה שקעה וזה העמיד את יציבותה בסכנה". איזבל קמפוס גונאגה, מנהלת מרכז INAH מורלוס הוסיפה: "למרות תוצאות רעידות האדמה, עלינו להיות אסירי תודה שתופעת הטבע הזו חשפה את המבנה החשוב הזה, המשנה את תאריך האתר הארכיאולוגי".

   מקדש אצטקי נחשף במקסיקו (אתר רשמי , NIAH)

   בתוך המקדש, הצוות מצא מבער קטורת ושברי קרמיקה. איזבל הוסיפה ששבטי הטלהואיקה, שחיו בעשרות עיירות קטנות באזור מורלוס בתקופתו, נהגו לבנות על גבי מבנים עתיקים יותר, אולם הם לא תיארו לעצמם שבמקום מסתתר עוד מבנה, עתיק יותר, ששווה מחקר.

   מקדש אצטקי נחשף במקסיקו (אתר רשמי , NIAH)
   הפירמידה החיצונית בה נמצא המקדש העתיק (קרדיט: NIAH)