פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   תלמידים הכשירו שביל טיול כמתנה למדינה, וחשפו נר שמן עתיק עם סמל המנורה

   אלפי תלמידים חופרים ומסדירים השנה בגליל את "שביל הסנהדרין" - שביל "חכם" ראשון מסוגו - שבו אבנים ש"מקפיצות" מידע לטלפון הנייד של המטיילים. במהלך הכשרת המסלול, הם מצאו נר שמן בן 1400 שנה עם סמל מנורת בית המקדש

   תלמידים הכשירו שביל טיול כמתנה למדינה, וחשפו נר שמן עתיק עם סמל המנורה

   תלמידים שהשתתפו בהכנת שביל במתנה למדינה, "שביל הסנהדרין", גילו נר שמן בן כ-1400 שנה עם סמל המנורה. מדובר בשביל הסנהדרין - שביל אינטראקטיבי יחיד מסוגו שמכשירים וחופרים אלפי בני נוער, ומוגש למדינה לכבוד שנת עצמאות ה-70.

   השביל משתרע על פני הגליל התחתון ואורכו כ-70 ק"מ (בחמישה מקטעי הליכה). הוא מוקדש ל-70 ענקי העם - חכמי הסנהדרין, אשר שיקמו את עם ישראל אחרי כשלון מרד בר כוכבא, ומוגש למדינה ולאזרחיה כשי לשנת ה-70, בסדרת פעילויות חינמיות לאורך המסלול ובאירועים בהשתתפות אלפי תלמידים. מידע בדף הפייסבוק "שביל הסנהדרין - העמוד הרשמי".

   עשרות אבני דרך גדולות "חכמות" - מעין תחנות ממסר שהוצבו לאורך השביל, יקפיצו בכל פעם מידע שימושי רלוונטי ופעילויות היישר לטלפונים הניידים של המטיילים. אתר האינטרנט האינטראקטיבי, ש"מתכתב" עם האבנים, מציע מידע על ההיסטוריה הקרובה והרחוקה של הגליל, הצמחיה והחי, הנופים, התצפיות והאטרקציות. האתר, שנמצא בשלבי בנייה מתקדמים, פעיל כבר היום, וכבר עכשיו ניתן לטייל איתו בחלקים מהשביל.

   נר עם מנורת שמונה הקנים שנחשף בשביל הסנהדרין (מערכת וואלה! NEWS , יניב ברמן, רשות העתיקות)
   נר עם מנורת שמונה הקנים שנחשף בחפירות הכנת השביל (צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות)
   מטבע זהב עם שמו של סולימן המפואר שהתגלה בשביל הסנהדרין (מערכת וואלה! NEWS , רשות העתיקות)
   מטבע זהב עם שמו של סולימן המפואר שהתגלה בשביל הסנהדרין (צילום: רשות העתיקות)

   מנורה בעלת שמונה קנים ובסיס בעל שלוש רגליים

   כחלק מהכשרת השביל, ובאופן סימבולי - לפני חגיגות ה-70 לעצמאות ישראל, חושפים בני הנוער את סיפור תקומת העם, בחפירות ארכיאולוגיות בחורבת אושה - המוקד הראשון בו התיישבה הסנהדרין לאחר מרד בר כוכבא ומחוז ילדותו של רבי יהודה הנשיא, עורך המשנה. בחפירה גילו התלמידים דרישות שלום מימי הסנהדרין - עדויות לתעשיית הזכוכית כפי שסופרה גם בכתובים, וחפצי נוי מלפני 1800 שנה.

   הפתעה גדולה במיוחד בחפירות השביל היתה מציאת נר שמן שלם מעוטר בסמל המנורה, המתוארך לתקופה הביזנטית או האומאית. לדברי ד"ר עינת עמבר-ערמון, ארכיאולוגית רשות העתיקות ומומחית לנרות חרס עתיקים, "להבדיל מסמל המדינה העכשווי שבו מנורת בית המקדש מופיעה כבעלת שבעה קנים ובסיס אחד רחב, המנורה שנחרתה על הנר הקדום הינה בעלת שמונה קנים ובסיס בעל שלוש רגליים. מציאתו של נר מעוטר במנורה - סמל לעם היהודי, ללא ספק מרגשת, במיוחד באתר בעל מורשת כה מיוחדת במסגרת שביל הסנהדרין".

   תגלית מרתקת אחרת בחפירות השביל היתה של תלמיד תיכון המושבה עילאי יונה מזכרון יעקב, שחשף בשביל מטבע זהב - השלישי הקיים באוצרות המדינה - שעליו כתובת של בונה חומות ירושלים, סולימן המפואר.

   שביל הסנהדרין (מערכת וואלה! NEWS , רשות העתיקות)
   אבנים בדרך יקפיצו מידע לטלפון הנייד (צילום: רשות העתיקות)
   שביל הסנהדרין (מערכת וואלה! NEWS , רשות העתיקות)
   מסלול לארוך 70 ק"מ שמחולק למקטעים. תלמידים בשביל הסנהדרין (צילום: רשות העתיקות)

   השביל מחולק למקטעים לנוחיות המטיילים

   עם מעבר הסנהדרין לגליל, היא התיישבה באושה, ולאחר מכן בשפרעם, בבית שערים ובציפורי, עד שהתמסדה בטבריה. מסלול שביל הסנהדרין, המחולק למקטעים לנוחיות המטיילים, חוצה את הגליל על אתרי הטבע והנוף המרהיבים שבו, דוגמת נחל ציפורי, יודפת, הארבל, הר עצמון ועוד.

   לדברי ישראל חסון, מנהל רשות העתיקות, "השביל החדש והממצאים לאורכו הם חגיגה לאזרחי ישראל לרגל שנת ה-70 ומתנה מאלפי בני הנוער שמשקיעים בו את מרצם. זהו פרויקט דגל שמחבר את דור העתיד - מכשיר השביל, למורשתו ולמנהיגי העם הגדולים ומעוררי ההשראה. השביל הוא פרויקט פורץ דרך העושה שימוש בטכנולוגיות עדכניות לטובת חיבור לשורשים שלנו. הפרויקט יתפתח בשנים הבאות וכך תווצר המשכיות מהעבר הרחוק אל העתיד, אשר תשמש את המטיילים בישראל היום - ובתקווה, גם את הדורות הבאים. אני מזמין את הציבור להגיע לאירועי החשיפה המתפרסמים בדף הפייסבוק של רשות העתיקות".

   לדברי יאיר עמיצור, ארכיאולוג רשות העתיקות והוגה רעיון השביל, "שביל הסנהדרין הוא פרויקט ענק המאגד בתוכו ערכי טבע, סביבה, היסטוריה, ומפגש תרבויות של כל אוכלוסיות הגליל בימינו. אין בארץ עוד שביל אינטראקטיבי מהסוג הזה, ומבחינה זו אנחנו, הארכיאולוגים, עושים הסטוריה".

   השביל ילווה באתר אינטרנט אינטראקטיבי (אפליקצית WEB) יחיד מסוגו בארץ, שישמש כ"מדריך שביל עצמאי" זמין בנופים המרהיבים של הגליל, ויציע חווית טיול אחרת למשפחות, ליחידים ולקבוצות. פרויקט הדגל החינוכי-תיירותי של רשות העתיקות מתבצע בשיתוף עם משרד ירושלים ומורשת-פרויקט ציוני דרך, משרד האוצר, מנהל חמ"ד ואגף של"ח במשרד החינוך, עיריות, מועצות מקומיות ואזוריות, רשות הטבע והגנים, קרן קיימת לישראל ועוד.

   מטבע זהב עם שמו של סולימן המפואר שהתגלה בשביל הסנהדרין (מערכת וואלה! NEWS , רשות העתיקות)
   התלמיד עילאי יונה שגילה בעבודות השביל מטבע של סולימן המפואר– השלישי הקיים באוצרות המדינה (צילום: רשות העתיקות)
   התיאטרון בטבריה בשביל הסנהדרין (מערכת וואלה! NEWS , רשות העתיקות)
   התיאטרון בטבריה - חלק מהמסלול בשביל הסנהדרין (צילום: רשות העתיקות)
   הארכיאולוג יאיר עמיצור מחזיק בגוש זכוכית מימי הסנהדרין בשביל הסנהדרין (מערכת וואלה! NEWS , יניב ברמן, רשות העתיקות)
   הארכיאולוג יאיר עמיצור מחזיק בגוש זכוכית מימי הסנהדרין בשביל הסנהדרין (צילום: רשות העתיקות)
   ממצאים ארכיאולוגים מחפירות בשביל הסנהדרין (מערכת וואלה! NEWS , יניב ברמן, רשות העתיקות)
   ממצאים ארכיאולוגים מחפירות הנוער בשביל הסנהדרין (צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות)