פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   עוד יום במשרד (בגובה 12 ק"מ): הטייס שמתעד את העולם מגבוה

   כדור הארץ שלא הכרתם: טייס הולנדי חובב צילום מתעד ממרומי הקוקפיט תופעות טבע נדירות, נופים שוממים ומראות בלתי נשכחים

   עוד יום במשרד (בגובה 12 ק"מ): הטייס שמתעד את העולם מגבוה

   בווידאו: צפו בזוהר הצפוני מהחלל, כפי שצילם אסטרונאוט

   איזה נוף אתם רואים מחלון המשרד שלכם? אם תשאלו את כריסטיאן ואן הייסט ההולנדי, תקבלו רשימה שכוללת סופות ברקים, עננים שמוארים באור ירח בוהק וגם אורותיו של זוהר הקוטב, מגובה של 12,500 מטרים מעל פני הים.

   ואן הייסט (34), טייס תובלה של מטוס בואינג 747-8, מציג בחשבון האינסטגרם שלו תצלומים שומטי לסת, שצולמו מהקוקפיט. וזוהי גם הזדמנות מצוינת להיווכח כי הנופים היפים והמרשימים ביותר מהאוויר נראים דווקא מתא הטייס.

   מתוך הקוקפיט של בואינג 747. הירח והזוהר הצפוני בחלונות המטוס.

   שלווה מאופק לאופק

   "כל התמונות יחדיו יוצרות מעין 'תמונה גדולה' של חוויית הטיסה בשמים הפתוחים, במרחבים מבודדים, שבהם באופן טבעי אין מקום לבני אדם או בעלי חיים", הוא אומר לכתב הדיילי מייל. "עבורי, אחד הדברים המשמעותיים ביותר בטיסה הוא ההימצאות בסביבה ריקה לחלוטין, שאליה ניתן לצפות רק מתוך כלי תחבורה מתקדם כמטוס מודרני. עד לפני תקופת-מה, אף אדם לא זכה לראות מראות מסוג זה. הסצנות הללו כה עוצמתיות ושלוות, והן נמתחות מאופק לאופק. ישנם אף מראות כה ייחודיים, שאתה זוכה לראות רק פעם אחת. לכן אני חש צורך לתעד אותם, לפני שייעלמו לעד".

   ואן הייסט מבלה במטוסים מאז גיל 4, וכבר בגיל 18 קיבל את רישיון הטיס שלו. ותמיד, בעודו באוויר, הקפיד שמצלמתו תהיה לצדו. לדבריו, התמונות האהובות עליו הן אלו שמשלבות תופעות טבע שמתרחשות מחוץ למטוס, יחד עם מראה הקוקפיט הפעיל. זהו שילוב של טבע לצד טכנולוגיה מתקדמת. "ולא משנה כמה פעמים אצפה בה - תופעת הזוהר הצפוני היא הדבר הכי קסום ומעורר השראה שקיים. כשאתה צופה בכך, אתה מרגיש כה זעיר וחסר משמעות".

   עוד הוא מוסיף כי קו הטיסה האהוב עליו הוא זה שפוקד את העיר אנקורג' באלסקה. "תמיד אני מצפה לטוס בקו הזה, בזכות יופיים של הנופים באזור זה, כמו גם בשל הסיכוי לצפות בזוהר הצפוני. רוב הסיכויים לצפות בזוהר הצפוני יהיו באלסקה, צפון קנדה, גרינלנד וצפון נורבגיה. אני גם אוהב לטוס בין אירופה למזרח הרחוק, כדי לצפות ברכס ההימלאיה או בחלקים מאפגניסטאן. למעשה, כמעט לכל חלק על פני כדור הארץ יש את היופי שלו".

   ואן הייסט ב"משרד" שלו

   טיפים לצלם האווירי המתחיל

   ואן הייסט אף מספק כמה טיפים לצלמים. "כאשר אתה מצלם מחלון המטוס, ודא שהאור היחידי שמגיע מן החוץ, ייפול על העדשה שלך. על המצלמה להיות יציבה ככל האפשר. ניתן אף לדחוק אותה בין גב המושב לחלון, כך שהיא תהיה מיוצבת.

   ובכל מקרה, יש לוודא ששום אור מתוך תא הנוסעים לא ישתקף בחלון. אפשר להשתמש בשמיכה כדי לכסות את חלקי החלון המשתקפים, כך שרק האור שמבחוץ ייקלט במצלמה". בנוסף, ניתן לדבריו לצלם בחשיפות ארוכות, אך יש לייצב את המצלמה היטב לצורך כך. "אני אישית פשוט מניח את המצלמה באחת מפינות החלון, כדי לייצב אותה ולהצליח לצלם בחשיפות ארוכות".

   הנה כמה מתצלומיו של ואן הייסט, המופיעים בחשבון האינסטגרם שלו, לצד הסבריו.

   "שקיעה מעל אלסקה. אינספור נהרות נטולי שם, אגמים לרוב, הרים וקרחונים חולפים במשך שעות מבלי לרמוז על נוכחות אנושית במרחב זה"

   "מרחביה של דרום-מערב פקיסטאן, הנמתחים בין איראן לאפגניסטאן. אזור זה היווה צומת דרכים חשוב במרוצת הדורות"

   "סופת ברקים דרמטית משתוללת מחוץ לתא הטייס. לטוס עם בואינג 747 בסערה גדולה מעין זו, גורם למטוס לעתים לנצנץ ולזהור. המטען החשמלי שסביבו נראה כמו ריקוד. הצילום הזה צולם באזור קו המשווה, מעל האוקיינוס האטלנטי, בין דרום אמריקה ואירופה"

   "כדור הארץ נראה כה שלו כאשר הירח מטיל את אורו על מעטה העננים. התצלום צולם מעל האוקיינוס האטלנטי"

   "אני אמנם תמיד נלהב לטוס לאנקורג' שבאלסקה כדי לצפות בזוהר הצפוני, אך תמונה זו צולמה דווקא בשמי קנדה"

   "רבע ירח מעל שמיה המעוננים של אלסקה"

   "הגלקסיה מופיעה מעל ברזיל, עם מאות מיליארדי כוכבים. ככל שאני מאפשר לעיניי להסתגל לחשיכה, כך אני רואה יותר. ללא ירח או שמש שיפגמו בשמי הלילה, יש לנו את היכולת לצפות בשמים זרועי כוכבים במלוא הדרם"

   "לקראת נחיתה באנקורג', אנו חולפים מעל הנופים היפים ביותר שהעולם יודע להציע. אלסקה היא אכן אזור הספר האחרון שעוד נותר בראשיתי"

   "ירח מלא מעל האוקיינוס השקט. הנופים, העננים והצללים משתנים כאן ללא הפסק. כאשר אנו מעמעמים את אורותיו של תא הטייס בטיסות מסוג זה, אני רוכן קדימה ונהנה מהמראות הללו. זהו מרחב שמרוחק אלפי קילומטרים מכל נמל תעופה. גם מטוסי נוסעים לא חולפים כאן. הנופים הללו שמ

   "מראה מהפנט של מונגוליה הנשטפת באור הירח. לפני עידן התעופה, המראות הללו היו שמורים רק לבעלי כנף".

   "טיסה מעל אלסקה עטוית העננים. הזוהר הצפוני וקבוצת הכוכבים 'הדובה הגדולה' נראים מבעד לחלון המטוס".

   "הזוהר הצפוני נראה פשוט מהמם מעל קנדה. זוהי תופעה שכולה קסם והשראה"

   "עמיתינו במטוס 747-400, מתגלים מתוך השמש העולה, שזה עתה זורחת מעל האופק"

   "שקיעה נהדרת מעל הרי ההימלאיה - גג העולם. טיסה מסוג זה חושפת את אמא טבע במלוא הדרה"

   "טיסה מעל קנדה, בעוד שהילה הזוהר הצפוני מרקדת בגווני ירוק. זוהי אחת הפעמים הבודדות שבהן זכיתי לראות את הזוהר הצפוני דווקא בעונת הקיץ"