פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   רחפן עלה לאוויר וחשף ארמון/מקדש בן 2,200 שנה בחבל לכיש

   מבנה מרשים בן 2,200 שנה שהתגלה באמצעות רחפן והצביע על קיומם של שרידים ארכיאולוגיים, התברר כארמון או מקדש מפואר עתיק בן יותר מ-2000 שנה, ובו נמצא מזבח נדיר, מעוטר בתבליט שור. החוקרים: "ייתכן שהמבנה פורק באופן מכוון, אולי בכיבושי החשמונאים את האזור"

   רחפן עלה לאוויר וחשף ארמון/מקדש בן 2,200 שנה בחבל לכיש

   מבנה מרשים בן 2,200 שנה (מהתקופה ההלניסטית), שייתכן כי שימש כמקדש או כארמון אדומי נחשף במהלך חודש אוקטובר בחפירה שהתקיימה בחורבת עמודה, המצויה בשטח אימונים צבאי בחבל לכיש.

   לדברי מנהלי החפירה, ד"ר אורן גוטפלד מהאוניברסיטה העברית בירושלים ופבלו בצר ומיכל הבר מרשות העתיקות, "אם אכן מדובר בארמון או מקדש אדומי, הרי שמדובר בתגלית נדירה ומרגשת - מבנים דומים בארץ ניתן לספור על כף יד אחת. נראה שהמבנה פורק במכוון - ייתכן שהאחראים לכך היו החשמונאים שכבשו את האזור".

   באחד מחדרי המבנה נחשפו שני מקטרים - כלי פולחן בדמות מזבח קטן. אחד משני המקטרים עוטר בדמות שור, שנראה כיושב בחזית מקדש שלו עמודים מפוארים. לדברי החוקרים, "מדובר בממצא ייחודי ונדיר מבחינת העיטור שלו. ייתכן שהשור בפתח המקדש מסמל את אחד האלים להם סגדו האדומים". לצד המקטרים נחשפו גם כלי חרס עדינים, חלקם יובאו מאזור יוון, ובהם קערות צבועות, פכיות ונרות שמן. באתר התגלו גם מספר רב של חללים תת קרקעיים ובהם מתקנים שונים, כגון מחצבות, מקוואות, בתי בד וקולומבריה (שובכים קדומים לגידול יונים), וכן מחילות מסתור מימי מרידות היהודים ברומאים - שבאחת מהן נמצא סיר בישול שלם מימי מרד בר כוכבא (132-135 לספירה).

   ארמון או מקדש אדומי בן 2,200 שנה נחשף בחפירה בחבל לכיש (מערכת וואלה! NEWS , צילום: מיכל הבר, רשות העתיקות)
   חושפים את המבנה בלכיש (צילום: מיכל הבר, רשות העתיקות)
   ארמון או מקדש אדומי בן 2,200 שנה נחשף בחפירה בחבל לכיש מהאוויר (מערכת וואלה! NEWS , צילום אווירי: דאיין קרישטנסן)
   2. שטח המבנה הגדול שנחשף, יתכן שמדובר במקדש או ארמון (צילום אווירי: דאיין קרישטנסן)

   "זוהי פריצת דרך מחקרית"

   התגלית החדשה אותרה בעזרת רחפן - אמצעי טכנולוגי שנכנס בשנים האחרונות לארגז הכלים של הארכיאולוגים; במסגרת מחקר ארכיאולוגי רחב המבוסס על סקר אווירי, צלמו הרחפנים את השטח שבין בית גוברין/מרשה בצפון ומושב אמציה בדרום - שטח אימונים הסגור לציבור בימי חול.

   הרחפנים הצביעו על קיומם של שרידים ארכיאולוגיים מגובה של עשרות מטרים, וכך אותרו הרמזים לקיומו של המבנה ההולך ונחשף כעת בחפירה. "זוהי פריצת דרך מחקרית", אומרים הארכיאולוגים, "הטכנולוגיה הזו סייעה לנו בבחירת מוקדי החפירה, ואכן מהר מאד הבנו שמדובר בתגלית יחידה במינה. יש לקוות שהמשך החפירות באתר, באביב הבא, יחשפו טפח נוסף מסיפור המקום".

   מקטרים פולחניים שנמצאו באחד מחדרי הארמון או מקדש אדומי בחבל לכיש (מערכת וואלה! NEWS , מיכל הבר, רשות העתיקות)
   מקטרים פולחניים שנמצאו באחד מחדרי הארמון או מקדש אדומי בחבל לכיש
   מקטר נדיר שנחשף בחפירות לכיש ובו שור וסוס (מערכת וואלה! NEWS , צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות)
   המקטר הנדיר שנחשף בחפירות: בצד אחד נראה השור, בעוד בצד השני נראית דמות של בעל חיים אחר, ייתכן סוס (צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות)
   מקטר נדיר שנחשף בחפירות לכיש ובו שור וסוס (מערכת וואלה! NEWS , צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות)

   בחפירה בחורבת עמודה, שמומנה ע"י ה-Beit Lehi Foundation ורשות עתיקות, השתתפו בתנאי שדה סטודנטים לארכיאולוגיה מהאוניברסיטה העברית ואוניברסיטת בר אילן וקבוצה של מתנדבים מארה"ב.

   חורבת עמודה הייתה בתקופה ההלניסטית אחת מיישובי הלווין החקלאיים של מרשה (היום גן לאומי בית גוברין), עיר הבירה של האדומים בתקופה ההלניסטית. האדומים התיישבו בשפלת יהודה במהלך המאה ה-5 לפנה"ס, והתערו עם האוכלוסייה היהודאית עם כיבוש אידומיאה על ידי החשמונאים בשנת 112 לפני ספירת הנוצרים וגיורם הכפוי.

   שרידי מבנה ארמון או מקדש בחבל לכיש (מערכת וואלה! NEWS , דאיין קרישטנסן)
   שרידי המבנה בחבל לכיש (צילום: דאיין קרישטנסן)
   כלי פולחן שנחשפו באחד מחדרי המבנה בארמון לכיש (מערכת וואלה! NEWS , צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות)
   – כלי פולחן שנחשפו באחד מחדרי המבנה (צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות)
   סקר אווירי באמצעות רחפנים חשף ארמון או מקדש בחבל לכיש (מערכת וואלה! NEWS , מיכל הבר, רשות העתיקות)
   סקר אווירי שנעשה באמצעות רחפנים רמז על הימצאות התגלית בשטח (צילום: מיכל הבר, רשות העתיקות)