ראיתי עיר: המבנים ההיסטוריים של ירושלים מוצגים באור שטרם ראיתם

פרויקט מיוחד ברוח חג האורות המתקרב, מאיר את רחוב יפו המפורסם בבירה ואת בנייניו ההיסטוריים לאורך השנים. קבלו הצצה לעיר שכולה אור וירושלים

מערכת וואלה!
27/11/2017
בתי פיינגולד בירושלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שגיא מורן)

בשבוע שעבר (יום שלישי בערב) הודלקו האורות על מבנים ומונומנטים היסטוריים לאורך רחוב יפו בירושלים - מכיכר צה"ל ועד צומת המלך ג'ורג' - במסגרת פרויקט הארת מבנים היסטוריים בעיר.

עלות הפרויקט, שתוקצב על ידי משרד ירושלים והמורשת ועתיד להתרחב בהמשך אל רחובות נוספים בבירה, נאמדת בכ-2.7 מיליון שקל.

הארת לילה על גבי מבנים היסטוריים ומיוחדים הפכה לחלק בלתי נפרד ממופע הלילה של ערים מרכזיות רבות בעולם. רחוב יפו הוא אחד הרחובות המזוהים ביותר עם ירושלים, עורק תנועה, מסחר ותרבות מרכזי בעבר ובהווה של העיר.
תאורת המבנים הינה מהחזיתות עצמן, מעמודי החשמולת (קאטנרי) של הרכבת ומעמודי תאורה עירוניים, והיא משתנה ממבנה למבנה. לעתים היא מאירה ומדגישה אלמנטים ארכיטקטוניים ואחרים בבניין ולעתים מדובר בתאורה ייחודית או כזו שמוקרנת עליו.

מדובר בפרויקט ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים והעירייה, בתקצוב משרד ירושלים ומורשת ובהוצאה לפועל של חברת עדן, שנעשה בשיתוף מלא עם בעלי הנכסים הפרטיים וחברת סיטיפס, והושק במעמד השר לירושלים ומורשת זאב אלקין, ראש העיר ירושלים ניר ברקת ומנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים אייל חימובסקי ואלון שפייזר, מנכ"ל עדן - החברה לפיתוח מרכז ירושלים.

תכנון ועיצוב תאורה: קובי רוזנטל, ט. ר. תאורה.

צפו בבניינים המוארים והמרהיבים.

עוד בוואלה!

חג בריא כל כך? 8 טיפים שיבטיחו לילדים שלכם חופשת חנוכה מאוזנת יותר

בשיתוף סטארקיסט

בניין עיריית ירושלים ההיסטורי, רחוב יפו 2

הבניין שנבנה בתקופת המנדט הבריטי ותוכנן על ידי האדריכל קליפורד הולידיי, שימש כבניין עיריית ירושלים במשך 70 שנה. כיום משמש הבניין כאתר תיירות בו נערכים סיורים ואירועים.

בניין עיריית ירושלים ההיסטורי(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שגיא מורן)

בניין ג'נרלי, יפו 27

הבניין, שמשמש היום לבתי מסחר וממשלה תוכנן על ידי האדריכל האיטלקי מרצ'לו פיאצ'נטיני ונבנה ב-1935 על ידי חברת הביטוח האיטלקית "אסיקורציוני ג'נרלי". סימן ההיכר שלו הוא פסל האריה בעל הכנפיים בראש הבניין, שעוצב על ידי הפסל דוד אוז'רנסקי.

בניין ג'נרלי יפו 27 בירושלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שגיא מורן)

בניין מצפה, יפו 29

עד 1939 היה במקום מבנה בן 4 קומות משנת 1869 . ב-39 השותפים פרץ וחסידוב הקימו במקומו בית משרדים מודרני, שנקרא "בית מצפה" על שם בית הדפוס של פיינגולד שפעל בשם הזה בסמוך. הבניין הוא בסגנון הבינלאומי עם פסי אבן בין הקומות המדגישים את אפקט הזרימה שאופייני לסגנון זה. הבניין שימש מאז את : משרד האוצר, בנק ישראל, בזק ובנק המזרחי.

בניין מצפה יפו 29 בירושלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שגיא מורן)

הבניין הרוסי החדש בירושלים, יפו 34

הבניין נבנה בשנות ה-30 בסגנון הבינלאומי על ידי החברה הרוסית האורתודוכסית, אשר סימלה מתנוסס בפינת הבית מעל הקומה השלישית. בתקופת המנדט ישב בבית הזה המושל הבריטי ולכן הוא משך אליו הפגנות של היישוב. כיום יושבים בו עסקים שונים. גם בניין זה מאופיין בקו זרימה, בדמות פסי אבן אופקיים.

הבניין הרוסי החדש בירושלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שגיא מורן)

בתי פיינגולד, יפו 31

"כל הבית מיושב ומדוייר. למטה חנויות ומחסנים ומרתפים ועליהם חדרי דירה שפתחיהם פתוחים אל תוך החצר, וגזוזטרא של ברזל מקיפה אותם כמין מ"ם סתומה. ומשפחות ורווקים ורווקות דרים שם. מקצתם בעלי אומנויות אינטליגנטיות ומקצתם אין להם אמנות מסוימת, אבל מוכנים לכל עסק. מקצתם אמנים וסופרים ומקצתם קרובים לאמנות ולספרות. וביניהם כובעניות ותופרניות, שידיהן עושות מלאכה ולבן פונה לאותו איני יודע מהו".

כך מתאר ש"י עגנון בספרו "תמול שלשום" את בתי פיינגולד, שלושה אגפי בניין שבאמצעם חצר, ושמשו למסחר, לאירועים, לבית חרושת לחלבה "חביליו", להוצאת העיתון "דואר היום" של איתמר בן אב"י ועוד.

בתי פיינגולד בירושלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שגיא מורן)

אכסניית ניקולאי

מבנה במגרש הרוסים, שהוקם כאכסנייה לגברים צליינים מרוסיה, אולם כיום משמש כמטה מחוז ירושלים במשטרת ישראל. המבנה נמצא בפינת רחוב יפו ורחוב שניאור חשין.

אכסניית ניקולאי מגרש הרוסים בירושלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שגיא מורן)

הבניין הארמני, יפו 17-19

שני מבנים של הקהילה הארמנית בעיר שנקנו על ידי הקהילה הנוצרית בשלהי המאה ה-19, אולם נמכרו לאחר מכן לידיים יהודיות.

הבניין הארמני בירושלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שגיא מורן)

בית אמינוף, יפו 40

ביתו של מי שהיה מנהיגה? של הקהילה הבוכרית בירושלים. הוקם על ידי יוסף אמינוף ב-1935.

בית אמינוף בירושלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שגיא מורן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully