מה מטרתם של מאות מבני האבן הענקיים והעתיקים שהתגלו במקרה?

בעזרת Google Earth, גילו ארכיאולוגים 400 מבני אבן בערב הסעודית, שעשויים להיות "העתיקים ביותר שנבנו על ידי האדם", אך הם אינם יודעים את מטרתם או את גילם המדויק. חלקם מגיעים לאורך של כ-520 מטר

אסור לפספס
FACEBOOK

בסרטון - בהראט חאיבאר שבערב הסעודית

טוב לדעת (מקודם)

שבועות בלי כאבים ועם מבצע מיוחד מבי-קיור לייזר

לכתבה המלאה

ארכיאולוגים גילו 400 מבני אבן מסתוריים על קצוות של הרי געש באזורים מדבריים ומרוחקים בהראט חאיבאר שבערב הסעודית, ועל פי מומחים הם עשויים להיות אפילו בני 7,000 שנים. המבנים, שהתגלו תוך שימוש ב-Google Earth, קיבלו את הכינוי 'השערים', מכיוון שממבט עילי הם נראים כמו שערים של שטחים חקלאיים. חלק ממבני האבן מגיעים לאורך של ארבעה מגרשי כדורגל ובנויים לאורך אזורים של לבה געשית שהתקשתה.

חלק ממבני האבן מגיעים לאורך של ארבעה מגרשי כדורגל (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

על פי דוקטור דיוויד קנדי מאוניברסיטת מערב אוסטרליה, מטרתם של המבנים וגילם המדויק לא ידועים. "מרבית המבנים הללו נמצאים בשדות לבה יבשים ועוינים, עם מעט מאוד מים וצמחייה, מקומות שהם כנראה בין הפחות מתאימים לבני אדם", כתב במאמר שיתפרסם בקרוב. "נראה כי המבנים הללו הם העתיקים ביותר שנבנו על ידי בני אדם".

"מרבית המבנים הללו נמצאים בשדות לבה יבשים ועוינים, עם מעט מאוד מים וצמחייה" (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
על פי דןקטור דיוויד קנדי מאוניברסיטת מערב אוסטרליה, מטרתם של המבנים וגילם המדויק לא ידועים (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

לפי הדיווח ב"דיילי מייל", רוב ה'שערים' התגלו כתוצאה מתצפיות לווין וטרם התקיימה בהם עבודת שטח ארכיאולוגית, שעל פי דוקטור קנדי היא הכרחית לקביעת הזמן המדויק בה נבנו. בשנות ה-80, עוד לפני שהתגלו המבנים, ביקרו באיזור שני גיאולוגים מומחים לאיזורים וולקניים, ונתקלו בכמה מהם. על פי הערכתם אז, גילם הוא כ-7,000 שנים.

רוב ה'שערים' התגלו כתוצאה מתצפיות לווין וטרם התקיימה בהם עבודת שטח ארכיאולוגית (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
חלקם בנויים עם מספר קירות שיוצרים מבנה מלבני ואחרים, 'שערים' מסוג I - בנויים עם קיר אחד בלבד ושתי ערימות של אבנים בקצוות (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

המבנים הקצרים ביותר אורכם 13 מטרים, בעוד הארוכים מגיעים עד ל-518 מטרים. בנוסף, לא כולם מעוצבים באותה הצורה - חלקם בנויים עם מספר קירות שיוצרים מבנה מלבני ואחרים, 'שערים' מסוג I - בנויים עם קיר אחד בלבד ושתי ערימות של אבנים בקצוות.

בינתיים, עד שייערכו מחקרים נוספים ויגיעו לאיזור משלחות ארכאולוגיות, לנו נותר רק לנחש למה נועדו מבני האבן הענקיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully