פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חשבתם שטיסת השוקולד הזויה? ההודים עוברים אותנו בגדול

   אתר תעופה חושף, שדיילים ודיילות מהעולם חוששים לטוס בקווים אל הודו וממנה. הסיבה: נוסעים שגונבים שמיכות, אוכלים בידיים, משחיתים את השירותים, מתרוצצים במטוס בעת ההמראה והנחיתה, צורכים אלכוהול בלי הפסקה ונועצים מבטים ממושכים בדיילות

   דיילת שירות בטיסה אירופלוט דיילים מטוס (ShutterStock)
   הבדלי תרבויות? דיילות בעולם מתלוננות על הנוסעים ההודים (צילום אילוסטרציה: Shutterstock)

   בכל מה שקשור לעולם התעופה, מסתבר שלהודים יש מוניטין גרועים במיוחד. בחודש שעבר, למשל, טיסה של חברת התעופה אמירטס (Emirates), של איחוד האמירויות הערביות, עשתה את דרכה ממדינת קרלה שבהודו לעבר נמל התעופה הבינלאומי של דובאי. בסיום הטיסה, קרא אחד הדיילים לנוסעים ההודים "עכברושים מזוינים", בעת שאלו הסתערו על תאי האחסון במטרה לשלוף את תיקיהם. לרוע מזלו של הדייל (דייל לשעבר, למעשה), תגובתו תועדה בווידאו שהופץ לאחר המקרה. למרות שמדובר באמירה פוגענית וגזענית באופן קיצוני, מסתבר שנוסעים רבים מהודו עדים לעתים לתגובות קשות של אנשי צוות אוויר כלפיהם. אז מה בעצם מסתתר מאחורי הגישה השלילית הזו?

   נוסעים הודים רבים שעולים לטיסות, בעיקר אל יעדים במזרח התיכון, עושים זאת בפעם הראשונה בחייהם. מדובר בנוסעים המשתייכים לרמות סוציו-אקונומיות נמוכות, וזוהי להם החשיפה הראשונה בחייהם לטיסה.

   מאזין בוחארי, אחד ממשתמשי אתר השאלות והתשובות הפופולרי "קוורה" (Quora), תיאר זאת כך: "ברוב הזמן, בעיקר בטיסות אל המזרח התיכון, רוב הנוסעים יהיו מהגרי עבודה שמבקשים לפרנס את משפחתם שנותרה מאחור. במקרים רבים, הם נושאים עמם את כל רכושם. הם אינם מורגלים בטיסות". הסבר זה מסביר את ההסתערות בסוף הטיסה על התיקים שאוחסנו בתאים העליונים - למרות האיסור לעשות זאת עד שהמטוס עוצר לחלוטין והשילוט האוסר זאת אכן נכבה.

   "רבים מהם אינם עושים שימוש בסכו"ם בבתיהם", כותב גולש אחר באתר. "הם אוכלים באמצעות אצבעותיהם, אך אופן ההגשה והאכילה במטוסי נוסעים אינו מיועד לאכילה מסוג זה. הם נאלצים להשתמש בסכו"ם, ועוד מפלסטיק, וזה בהחלט מאתגר. זאת ועוד: תאי השירותים במטוס כלל אינם דומים לשירותים שאותם נוסעים רגילים אליהם (הכוונה לשירותי "בול קליעה"). הם גם אינם משתמשים בנייר טואלט אלא במים. וכאשר אנשים נאלצים לבצע דברים שהם אינם מורגלים בהם - התוצאה היא בלאגן שלם".

   נוסע הודי שדה תעופה (מערכת וואלה! NEWS , Shutterstock)
   נוסעים הודים רבים שעולים לטיסות, עושים זאת בפעם הראשונה בחייהם (צילום: Shutterstock)

   כאוס בטיסה

   אין ספק שניתן לסלוח למי שעולים לטיסה בפעם הראשונה בחייהם. אתר Aviation Republic מדווח כי גולש נוסף באתר "קוורה", ששמו סופרית' שנקראגל (Supreeth Shankarghal), המציג את עצמו כנוסע מתמיד וחובב תעופה, מציג רשימה של "נפלאות" הנוסעים ההודים מסוג זה:
   - הם מתעקשים לשאת עמם את תיקיהם הכבדים יתר-על-המידה ולמקם אותם בתאי האחסון שמעליהם.
   - הם גונבים את הסכו"ם.
   - הם גונבים אוזניות ושמיכות.
   - למרות האזהרות, הם אינם מכבים את הטלפון הנייד בעת המראות או נחיתות.
   - הם מבצעים תצלומי סלפי במהלך הטיסה גם כאשר הם מתבקשים להפסיק לעשות זאת.
   - הם לא מוכנים לקום ממושבם כאשר הנוסע שלצדם מבקש לקום ולעבור על פניהם.
   - הם משעינים את גב המושב לאחור בהמראות ובנחיתות.
   - הם נועצים מבטים ממושכים בדיילות ובנוסעות אחרות.
   - הם צועדים הלוך ושוב במטוס ללא הפסק.
   - הם מבקשים להחליף מושבים כל העת.
   - הם קמים והולכים לשירותים גם כאשר השילוט מורה להישאר חגורים במושב.
   - הם קמים ומורידים את התיקים שלהם מתאי האחסון בעוד שהמטוס נע על מסלול הנחיתה.
   - הם צורכים את המשקאות האלכוהוליים החינמיים המוגשים בטיסה באופן קיצוני.

   עוד מציין אתר Aviation Republic, כי למרות כל האמור לעיל, הבעיה הגדולה ביותר היא דווקא בנוסעים ההודים ה"רגילים", שחלקם סבור כי הדיילים והדיילות נועדו לשרת רק אותם - ואותם בלבד. הדייל באזלייר וופיניצ'י (Buzzlair Voufincci) מספר כי "הם יכולים לומר באופן ברור ומפורש לדיילת 'אני רופא', במטרה לקבל יחס מיוחד, על חשבון הנוסעים האחרים במטוס. יש גם מי שאמרו 'אני מכיר את מנכ"ל חברת התעופה שלך באופן אישי', כדי לקבל יחס מועדף".