וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נחשפה כתובת עברית מימי בית ראשון על גבי חרס מתל ערד

14.6.2017 / 21:07

לא הרבה כתובות בעברית עתיקה שרדו מימי התנ"ך, אבל חוקרים מאוניברסיטת ת"א הצליחו לחשוף בטכנולוגיה מיוחדת כיתוב עברי על חרס ישן, שנחפר בשנות ה-60 בתל ערד ושימש כתעודת משלוח לצבא. אחת החוקרות: "זיהינו מילים חדשות שלא מוכרות למחקר"

כתובת מתל ערד שנתגלתה על חרס מימי בית 1. מיכאל קורדונסקי, אוניברסיטת תל אביב, מערכת וואלה! NEWS
הכתובת החדשה מתל ערד שנתגלתה על ידי החוקרים/מערכת וואלה! NEWS, מיכאל קורדונסקי, אוניברסיטת תל אביב

במוזיאון ישראל מוצג חרס (אוסטרקון) מימי בית ראשון, שנחפר כבר בשנות ה-60 בתל ערד ונחשב עד היום לנקי מכתב. אבל צוות של חוקרים מאוניברסיטת תל אביב הצליח לאחרונה לחשוף באמצעות טכנולוגיית צילום חדשה כתובת דיו עברית על גבי אחד הצדדים שלו שמתוארכת לימי ממלכת יהודה.

בראשית שנות ה-60, חשף הארכיאולוג יוחנן אהרוני ז"ל, לשעבר ראש החוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב, 91 שברי חרס כאלה במצודת תל ערד - הקורפוס הגדול ביותר של כתובות עבריות מימי בית המקדש הראשון. "כל כתובות ערד נחקרו ביסודיות מאז שנות ה-60 וחלקן מוצגות בקביעות במוזיאון ישראל", אומר הדוקטורנט ברק סובר מהחוג למתמטיקה שימושית. "אנחנו פיתחנו שיטת צילום מולטיספקרטלית חדשה, שמחלקת את אורכי הגל הנראה לפלחים עדינים ומדויקים יותר, ומוסיפה אורכי גל שמחוץ לתחום הנראה, כמו אור אינפרה אדום. רצינו לבדוק מחדש את הכתובות הדהויות ולוודא שהעין האנושית לא פספסה דבר. חשבנו שיש לנו שיטה נחמדה ביד, אבל מסתבר שחיפשנו אתונות ומצאנו מלוכה: כתובת חדשה לגמרי, שישבה 50 שנה במוזיאון ואף אחד מהמומחים לא ראה שהיא שם".

באמצעות שיטת הצילום שפיתחו, החוקרים הצליחו לקרוא אותיות ומילים נוספות בכתובת על צדו האחד של אותו חרס - ושלוש שורות "חדשות" על צדו האחר, שנחשב לריק. שורות אלה עוסקות במשלוח אספקה של יין ומזון ליחידה צבאית בתל ערד.

כתובת מתל ערד שנתגלתה על חרס מימי בית 1. מיכאל קורדונסקי, אוניברסיטת תל אביב, מערכת וואלה! NEWS
A- צילום באור נראה. B- צילום מולטיספקטראלי משופר. C- פענוח של הכתובת/מערכת וואלה! NEWS, מיכאל קורדונסקי, אוניברסיטת תל אביב

"מעט כתובות עבריות שרדו מימי התנ"ך"

את המחקר הבינתחומי המיוחד ערכו הדוקטורנטים שירה פייגנבאום-גולובין, אריה שאוס וברק סובר מהחוג למתמטיקה שימושית וד"ר ענת מנדל-גברוביץ' מהחוג לארכיאולוגיה, תחת הנחייתם של פרופ' אלי פיסצקי מבית הספר לפיזיקה ואסטרונומיה ופרופ' ישראל פינקלשטיין מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב. למחקר היו שותפים גם מיכאל קורדונסקי ופרופ' מורי מוינסטר מהחוג לפיסיקה, פרופ' אלי טורקל ופרופ' דוד לוין מהחוגלמתמטיקה שימושית, ופרופ' בנימין זאס מהחוג לארכיאולוגיה.

"רמת האוריינות בסוף בית ראשון הייתה גבוהה מאוד, אולם הטקסטים המשמעותיים של התקופה נכתבו על גבי פפירוסים - שלא שרדו את הלחות הארצישראלית", אומרת הדוקטורנטית שירה פייגנבאום-גולובין. "מעט הכתובות העבריות ששרדו מימי התנ"ך, מאות בודדות בסך הכול, הן תכתובות יומיומיות בדיו, שנכתבו על גבי שברי חרס".

"בתל ערד הייתה מצודה צבאית בגבולה הדרומי של ממלכת יהודה", מסבירה ד"ר מנדל-גברוביץ'. "מדובר במבצר בשטח של כשני דונם, ששירתו בו כ-20 עד 30 חיילים. הכתובות מתוארכות לתקופה קצרה בשלב האחרון בתולדות המבצר, ערב חורבן הממלכה בידי נבוכדנצר בשנת 586 לפנה"ס. חלק מכתובות ערד מופנות אל אדם בשם אלישיב בן אושיהו, שהיה ככל הנראה אפסנאי המצודה. אלו תכתובות לוגיסטיות שמדברות בעיקר על אספקה של קמח, יין ושמן ליחידות צבא שפעלו באזור".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

זה כל כך טעים ופשוט: מתכון לבננות מקורמלות

בשיתוף חברת גליל
מרכז מבקרים תל ערד. דורון ניסים,
העיר שבה נמצאו 91 חרסים היתה שייכת לממלכת יהודה. תל ערד/דורון ניסים

"כואב הלב לחשוב על כתובות שאולי הושלכו לפח"

"אנחנו סבורים שהמכתב שחשפנו בצד ב' הוא המשך ישיר של הכתוב בצד א'", מסביר הדוקטורנט אריה שאוס. "זה מכתב בקשה להנפקת יין ומזון ממחסני מצודת ערד לאחת מהיחידות הצבאיות. נמען המכתב הוא אלישיב, אותו קצין לוגיסטיקה של מצודת ערד שמככב בכתובות הללו, ואילו המוען, חנניהו, יושב במקום אחר, יתכן בבאר שבע. בנוסף, מוזכר פה גם שליח בשם גאליהו, שנשלח לערד עם משלוח יין".

"החשיבות אינה בטקסט עצמו, שהוא טקסט מנהלתי", אומרת ד"ר מנדל-גברוביץ'. "החשיבות היא בכך שיש לנו מעט מאוד טקסטים מימי בית ראשון, וכל סימן נוסף מספק לנו עולם ומלואו. בשלוש השורות האלו ובצידה הקדמי של הכתובת זיהינו מילים חדשות שלא מוכרות למחקר ואינן מופיעות בתנ"ך, מילים שהתווספו עתה למילון העברי. כעת, בכוונת החוקרים לצלם בשיטה שפיתחו את כל הכתובות העבריות מימי בית ראשון".

"אנחנו רוצים לוודא שהעין האנושית לא פספסה אף כתובת נוספת", אומר שאוס. "אני מאמין שבעתיד צילום מולטיספקטרלי יהיה חלק בלתי נפרד מכל חפירה חדשה. כואב הלב לחשוב על כתובות שאולי הושלכו לפח פשוט כי לא ניתן היה להבחין בהן בשטח".

מאמר בנושא מתפרסם הערב בכתב העת .PLOS ONE

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully