מים בששון: נחשפה מערכת מים חיים קדומה ליד בית שמש

הרחבתו של כביש 38, שעובר ליד רמת בית שמש, חשפה באר מהתקופה העות'מאנית ולידה מערכת מים משוכללת. אל הבאר נצמד חלל תת-קרקעי קטן שאגר את עודפי המים מהבאר. החוקרת: "המטרה היתה לספק את צורכיהם של ההולכים בדרך"

צלמים זמניים מורשים

במסגרת עבודות ההרחבה של כביש 38 על ידי חברת נתיבי ישראל, מצפון לכניסה הראשית לרמת בית שמש (שדרות נחל צאלים) חשפה רשות העתיקות בשבוע האחרון באר מים מרשימה מהתקופה העות'מנית (המאה 16 עד המאה ה-20), ולידה מערכת מים משוכללת. חשיפה זו נעשתה במסגרת תכנית ההנחלה של הרשות, בה לקחו חניכי המכינות הקדם צבאיות פארן וחינתון.

באתר נחשפה באר גדולה שקוטרה כ-3.5 מטרים החפורה לתוך מפלס מי תהום, שהם כיום עמוקים כשני מטרים מתחת לפני השטח. אל הבאר נצמד חלל תת-קרקעי קטן שלו תקרה בצורת קמרון. מבנה זה, שאין מכירים כמותו באזור יהודה, שימש למעשה, להערכת חוקרי רשות העתיקות, לאגירת עודפי המים מהבאר.

באר זו מתווספת לסדרה של בארות שתועדו במהלך השנים לאורכו של כביש 38, כאשר גם בימינו לא קשה להבחין בהן: לידן צומחים עצי דקל וסביבן משגשגת צמחיית מים עבותה. מראה זה, משמר למעשה את אחד ממאפייניה הפיזיים של הדרך, ויש בו כדי לתרום לשחזור הנוף הקדום בשיפולי גבעות יהודה.

עוד בוואלה!

אחרי הטראומה מלבנון הוא לא רצה לצאת מהבית. עכשיו הוא מופיע על במה

לכתבה המלאה
מדריך רשות העתיקות, נפתלי אייזיק וחניך מכינת פארן אסף רמתי, בתוך הבאר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, רשות העתיקות)
חניכי המכינות הקדם צבאיות פארן וחינתון עוזרים בחשיפת הבאר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, רשות העתיקות)

לדברי מיכל הבר, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות, "כביש 38, המחבר את שער הגיא עם בית גוברין, הוא כיום אחד מצירי האורך המרכזיים במדינה, ומהווה למעשה מסדרון בין צפון לדרום. כזה הוא היה במהלך תקופות רבות בהיסטוריה של הארץ. לאורכו של ציר זה נבנו במהלך הדורות אתרים, כפרים חוות ומנזרים, וביניהם שגשגו תחנות דרכים. להערכתנו, התקנת של בארות כזו שחשפנו, נעשתה בתקופות שונות, במטרה לספק את צורכיהם של ההולכים בדרך ושל אלה שחיו לצידה. אלה, הקפידו לתחזק את הבארות כמקור בלעדי של מים חיים, ומנעו בשיטות הנדסיות מתוחכמות את התייבשותן".

לדברי עמית שדמן, ארכיאולוג מחוז, חשיפתו של האתר וחשיבותו בנוף מעמידים בפני מתכנני הכביש ורשות העתיקות אתגר גדול, בשאיפה למצוא את הדרך לשמר את האתר ובמידת האפשר אף לפתחו כחלק משיקום הנוף לאור הדרך.

מאגר המים בצמוד לבאר - מבט מבחוץ (צילום: מערכת וואלה! NEWS, רשות העתיקות)
הבאר שנחשפה, ובה מי תהום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, רשות העתיקות)
מאגר המים אשר שימש, להערכת החוקרים, לאגירת עודפי המים מהבאר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, רשות העתיקות)
בחפירה לקחו חלק חניכי המכינות הקדם צבאיות פארן וחינתון (צילום: מערכת וואלה! NEWS, רשות העתיקות)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully