וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתגלה המקום שממנו פרצו הרומאים את חומות ירושלים לפני 2,000 שנה

20.10.2016 / 9:04

עדויות מרתקות להבקעת "החומה השלישית" של ירושלים בסוף ימי בית שני התגלו בחפירה ארכיאולוגית במרכז העיר. מנהלי החפירה: "זו עדות מרתקת להפגזה האינטנסיבית של הצבא הרומי לפני שהחריב את בית המקדש"

אתר רשמי

עדויות מרשימות ומרתקות לשדה קרב והבקעת "החומה השלישית" שהקיפה את ירושלים בסוף ימי הבית השני, נחשפו בחודשים האחרונים ב"מגרש הרוסים" שבמרכז העיר. הממצא התגלה בחפירה ארכיאולוגית שערכה רשות העתיקות במקום בו עתיד להבנות הקמפוס החדש של האקדמיה הישראלית הלאומית לאמנות ולעיצוב - "בצלאל".

במהלך החפירה, גילו הארכיאולוגים שרידי מגדל שבלט מחומה, ומול חזיתו המערבית של המגדל נמצאו עשרות רבות של בליסטראות ואבני-קלע, אותן ירו הרומאים ממכונות ירייה אל עבר שומרי החומה היהודים, אשר ניצבו בראש המגדל.
לדברי ד"ר רינה אבנר וכפיר ארביב, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות: "זו עדות מרתקת להפגזה האינטנסיבית של הצבא הרומי, בראשות טיטוס, בדרכם לכבוש את העיר ולהחריב את בית-המקדש השני. ההפגזה נועדה לתקוף את שומרי החומה כדי לחפות ולאפשר לכוח הרומי לקרב את איילי-הניגוח, ובאמצעותם להבקיע את החומה".

ההיסטוריון ועד הראייה למלחמה, יוסף בן מתתיהו, מסר פרטים רבים על חומה זו. לדבריו, החומה נועדה להגן על הרובע החדש של העיר, שהחל להתפתח מחוץ לגבולותיה, ומצפון לשתי החומות שכבר עמדו. את בניית החומה השלישית החל המלך אגריפס הראשון, אך זה הפסיק את הבנייה כדי שלא לעורר את זעמו של הקיסר קלאודיוס, ולהפיג את ספקותיו לגבי נאמנותו. בנייתה של החומה השלישית חודשה כעשרים שנים מאוחר יותר, על ידי מגני ירושלים, וזאת כחלק מביצור העיר והיערכות המורדים היהודים למרד הגדול כנגד הרומאים.

בן מתתיהו תיאר בפרוטרוט את תוואי החומה, שתחילתה במגדל בשם היפיקוס, המזוהה כיום במצודה שבמגדל דוד. משם היא המשיכה צפונה אל מגדל פסיפינוס העצום, שהגן על הפינה הצפונית-מערבית של החומה. ממנו, החומה פנתה מזרחה וירדה אל קבר הלני המלכה, המזוהה עם המקום המכונה בשם קברי המלכים.

אבני קלע מלפני 2,000 שנה במגרש הרוסים. צילום: יולי שוורץ, באדיבות רשות העתיקות, אתר רשמי
אתר החפירה במגרש הרוסים. אבני הקלע, עדות לקרב שהשתרר מלפני 2000 שנה/אתר רשמי, צילום: יולי שוורץ, באדיבות רשות העתיקות
כפיר ארביב, מנהל החפירה מנקה את אחת מאבני הקלע. צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות, אתר רשמי
כפיר ארביב, מנהל החפירה מנקה את אחת מאבני הקלע/אתר רשמי, צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות

מאז ראשית המאה ה-20 ועד לחפירה הנוכחית, לא נפתר הוויכוח לגבי זיהוי החומה השלישית ושאלת גבולות העיר ירושלים ערב המתקפה הרומאית בפיקודו של טיטוס. נדמה, כי התגלית החדשה במגרש הרוסים, היא הוכחה לקיומו של תוואי החומה באזור זה.

ממצאי החפירה יוצגו בכנס העשור של "חידושים בארכיאולוגיה של ירושלים וסביבותיה" ביום ה', 27.10.2016 בקמפוס הר הצופים של האונ' העברית בירושלים.

ראש חנית מהקרב מול צבא טיטוס. צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות, אתר רשמי
ראש חנית מהקרב מול צבא טיטוס/אתר רשמי, צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully