הולך וגווע: ספנסר טוניק צילם שוב את ים המלח

הצלם הבינלאומי הגיע שוב לישראל בסוף השבוע, כדי לתעד את ים המלח שהולך וגווע, וזאת בדרכו המיוחדת. "אני קורא לממשלת ישראל להתעורר", אמר והציג צילומים של אנשים עירומים בתוך וליד בולענים, שצולמו בחשאי

מערכת וואלה!
12/09/2016
המטרה: להציף לסדר היום את המודעות למצב ים המלח. אחד מצילומיו החדשים של טוניק(צילום: צילום: ספנסר טוניק)

צילומיו החושפניים של האמן והצלם, ספנסר טוניק, מוכרים ברחבי העולם ובפרט בישראל, שבה תיעד את ים המלח ומצבו העגום לא פעם. עתה, בסוף השבוע האחרון, חזר טוניק שוב לים המוות לסדרת צילומים חדשה בשילוב עירום.

טוניק שקיים היום (שני) מסיבת עיתונאים בתל אביב, חשף לראשונה את צילום העירום מסוף השבוע האחרון, שהתקיים תחת מעטה חשאיות כבדה. בצילום נראים 15 נשים וגברים, כשפלג גופם התחתון מתחת לאדמה, במטרה להמחיש את ההידרדרות האקולוגית המלווה את ים המלח וסביבתו ואת הסכנה המוחשית שבתופעת הבולענים.

טוניק, שהתבלט ב-25 השנים האחרונות כאחד הקולות המעניינים באמנות, חזר לישראל חמש שנים לאחר ביקורו הקודם, במטרה להציף לסדר היום הישראלי והעולמי את המודעות לסכנות המאיימות על קיומו של ים המלח. בימים האחרונים שהה טוניק בים המלח ומלבד צילום העירום, קיים סיורים בים ובסביבתו, עקב מקרוב אחר ההידרדרות האקולוגית ואף ביקר בחוף מינרל השומם, המקום שבו קיים בשנת 2011 את הצילום המפורסם ונסגר לאחרונה עקב בולענים.

עבודתו הבולטת האחרונה הייתה מיצג של 100 נשים עירומות מחוץ לוועידת המפלגה הרפובליקאית במחאה נגד מועמדותו לנשיאות ארה"ב של דונלד טראמפ.

עוד באותו נושא

נקמתו של הטבע: טיול בעקבות בולענים בים המלח

לכתבה המלאה
טוניק עקב מקרוב אחר ההידרדרות האקולוגית של ים המלח. בולען(צילום: צילום: ספנסר טוניק)
צילומים של ספנסר טוניק בים המלח. צילום: ספנסר טוניק,
צילומים של ספנסר טוניק בים המלח(צילום: צילום: ספנסר טוניק)

טוניק: "אנחנו רגע לפני אסון"

במסיבת העיתונאים אמר ספנסר טוניק: "חזרתי לכאן מתוך דאגה ואכפתיות מעתידו של ים המלח ואני מקווה שהנוכחות והמעורבת שלי כאן יכולים להניע את ממשלת ישראל, יחד עם כל הגורמים והפעילים המעורבים, לעשות מעשה ולהציל את ים המלח. הייתי בשטח וכפי שרואים בצילום, אנחנו רגע לפני אסון. אני קורא לממשלת ישראל להתעורר. הזמן אוזל ואני לא בטוח אם בעתיד תהיה לנו עוד הזדמנות".

"הסכנה להמשך קיומו של ים המלח מוחשית מתמיד", אמר ד"ר קלייב ליפקין, העומד בראש המכון לחקר מים חוצי גבולות במכון הערבה ללימודי סביבה. ליפקין, המלווה את ביקורו של טוניק בישראל, הוסיף כי "אין מדובר בתרחישי אימה אלא בתמונת מצב עדכנית. ים המלח כפי שהכרנו כבר אינו קיים. הפגיעה בכל הרבדים הסביבתיים גרמה לנזקים שחלקם בלתי הפיכים וגם באשר לאלה שעוד ניתן לתקן - חלון ההזדמנויות צר ועוד מעט ייסגר. אני תקווה שהביקור של ספנסר טוניק כאן יסייע להציף את הנושא מול מקבלי החלטות בכל רחבי העולם כיוון שלצערי הרב, עד כה ממשלת ישראל כשלה כישלון חרוץ בנושא".

חברת הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני), יושבת ראש השדולה למען ים המלח, אמרה במסיבת העיתונאים כי היא מודה לטוניק על התגייסותו ועל המחויבות שלו להגנה על הסביבה, ולנושא הצלת ים המלח בפרט. היא הוסיפה כי "הצלת ים המלח היא משימה לאומית. מדינת ישראל חייבת לקחת אחריות על הרס הטבע לאורך השנים ויש כאן הזדמנות לשיתוף פעולה בין מדינות האזור. השדולה להצלת ים המלח פועלת בכנסת כדי לקדם פתרונות מעשיים כמו הזרמת מים דרך הירדן, צמצום פעילות מפעלי ים המלח ותעלת הימים בכל תוואי שלא יביא להרס סביבתי נוסף. חייבם לעצור את התרחבות תופעת הבולענים, תופעה שזורעת הרס אקולוגי נרחב, ומהווה סכנת נפשות".

טוניק ישהה בישראל עד סוף השבוע הקרוב. בימים הקרובים ימשיך במאמציו להציף לסדר היום את נושא ים המלח וצפוי לפגוש אנשי ציבור ומובילי דעת קהל.

מחרתיים (ד'), החל מ-19:30, יחנוך טוניק תערוכה חדשה ובה מבחר מיצירותיו הבינלאומיות בגלריה "רביעיית פלורנטין" , דרך שלמה 43 תל אביב. התערוכה תהיה פתוחה במשך שבועיים לקהל הרחב. הכניסה חופשית.

טוניק(צילום: צילום: ספנסר טוניק)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully