שרידי מצודה בת 3,400 שנה מנהריה ישולבו בבנייין בעיר

שרידי מצודה כנענית שנחשפו בלב נהריה, ישולבו במגדל דירות שייבנה בעיר. בחדרי המצודה נמצאו פסלוני חרס בדמות אדם ובעלי חיים וכלי נשק מברונזה, המלמדים על קשרי מסחר ותרבות ענפים עם עמים באגן הים התיכון

  • ארכיאולוגיה
  • נהריה
צלמים זמניים מורשים

שרידי מצודה בת 3,400 שנים שנחשפו בחפירה ארכיאולוגית, ישולבו במגדל מגורים של חברת "כוכב" הנבנה ברחוב בלפור שבנהריה, בקרבת חוף הים. כך הוחלט בסיכום בין מנהל רשות העתיקות, ישראל חסון, ומנהל חברת כוכב, דני כוכב.

לדברי נמרוד גצוב, יאיר עמיצור וד"ר רון בארי, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, "נראה שהמצודה שחשפנו שימשה מרכז מנהלי ששירת את הספנים ששטו לאורך חופי הים התיכון לפני 3,400 שנים. לצד המצודה היה כנראה מעגן, ובחדריה נמצאו ממצאים רבים, בהם פסלוני חרס בדמות אדם ובעלי חיים, כלי נשק מברונזה, וכלי חרס מיובאים, המלמדים על קשרי מסחר ותרבות ענפים עם קפריסין ועם שאר אגן הים התיכון".

לפחות ארבע פעמים חרבה המצודה בשריפה עזה, וחזרו לבנותה מחדש. בשכבות השריפה נמצא שפע של גרעיני תבואה, קטניות וענבים. ממצא זה מעיד על האספקה אותה רכשו יורדי הים.

החפירה הגדולה, שניהלה רשות העתיקות בשיתוף עם קבוצות נוער ובהם תלמידי תיכון שחקים מנהריה, התבצעה במסגרת תוכנית חברת "כוכב" לבנות מגדל מגורים רב-קומות עם חנייה תת-קרקעית. על רקע אופי ואיכות הממצאים, ביקשה רשות העתיקות למצוא פתרון שיאפשר לשמור חלק מהשרידים לרווחת הציבור. כך, בסיועו של מתכנן הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז צפון במשרד הפנים האדריכל אלכס שפול, הוחלט שבקומת המרתף של הבנין יישמר ויוצג חלק מהמצודה, להנאת הדיירים והמבקרים.

עוד באותו נושא

מרגש: טביעת חותם עם שם המלך חזקיהו התגלתה בירושלים

לכתבה המלאה
צילום אווירי של החפירה בנהריה (צילום: גיא פיטוסי, באדיבות רשות העתיקות)
ראש חץ עשוי ברונזה (צילום: ערן גילוארג, באדיבות רשות העתיקות)
לפחות ארבע פעמים חרבה המצודה בשריפה עזה (צילום: באדיבות רשות העתיקות)
פסלוני נשים מתקופת הברונזה המאוחרת בנהריה (צילום: ערן גילוארג, באדיבות רשות העתיקות)
שברי כלי חרס מעוטרים שיובאו מקפריסין ומיוון לפני 3,400 שנה (צילום: ערן גילוארג, באדיבות רשות העתיקות)
ידית קנקן שעליה טביעת חותם מתקופת הברונזה התיכונה (צילום: ערן גילוארג, באדיבות רשות העתיקות)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully