וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שומרים על הנשר המקראי בשמורת טבע גמלא

19.9.2012 / 11:08

רשות הטבע והגנים מאוששת את אוכלוסיית הנשרים בגמלא ואתם מוזמנים לסייע במאמץ וליהנות מסדנאות לכל המשפחה

נשר משוחרר, פעילות בחי בר כרמל. רשות הטבע והגנים
נשר משוחרר. חי בר כרמל/רשות הטבע והגנים

מטחי היריות שהחלו להדהד בארץ ישראל של סוף המאה ה-19 לא הותירו סיכוי רב לחיות הבר. אייל הכרמל האחרון, שהוא בעל ממדי גוף קטנים החי בדד בחורש ולא בעדרים, נכחד מארץ ישראל בשנת 1912, וגורלו של היחמור לא היה טוב יותר. במקומו של היחמור המקורי הביאו לארץ מין קרוב, יחמור פרסי, שגם הוא כמעט ונכחד לגמרי מן העולם. אחרוני היחמורים הובאו לארץ במטוס אל על האחרון שעזב את אירן, תוך כדי ההפיכה החומייניסטית. כאשר נוצר גרעין רבייה גדול מספיק, שוחררו יחמורים לטבע תחילה בנחל כזיב ומאוחר יותר בנחל שורק. אייל הכרמל שוחרר גם הוא לטבע על ידי רשות הטבע והגנים ברמת הנדיב ובשמורת הר חורשן.

בחי בר כרמל מגדלים את עז הבר הכרתית, בעל חיים שתורבת על ידי האדם בימי קדם והובא בצורה מכוונת לכרתים ולאיים אחרים ביוון. בשלב זה אין כוונה לשחרר את העז הכרתית לטבע. כבש הבר האירני לא חי בישראל מעודו כחיית בר ובשמורת חי בר נעזרים בו כחלק מהממשק למניעת שריפות ואין כוונה לשחררו לטבע.

שמורת חי בר כרמל, המשתרעת על פני כ- 6,000 דונם במערבו של הכרמל, נועדה לשמש מקלט למיני בעלי חיים קרובים, מתוך כוונה לשחרר את צאצאיהם לטבע ולהשיב לטבע הישראלי את זוהרו. עיקר העניין מתמקד בארבעה יונקים גדולים: יחמור פרסי, אייל הכרמל, עז הבר הכרתית וכבש הבר האירני. באותה הזדמנות מגדלים כאן גם רחמים ונשרים ודואגים לבריכות רבייה למיני דו-חיים.

מלך העופות בסכנה

נשרים. רשות הטבע והגנים
שימור אוכלוסיית הנשרים/רשות הטבע והגנים

אוכלוסיית הדורסים בישראל נמצאת בסכנה קיומית מתמדת, כאשר הנשרים נמצאים בסכנת הכחדה. בשנים האחרונות מבצעת רשות הטבע והגנים פעילות אינטנסיבית רב-תחומית על מנת לשמר את אוכלוסיית הנשרים הכוללת גידול גרעין רבייה בשבי (בו מתרבים יותר נשרים מכל גני החיות בעולם ביחד), הפעלת תחנות האכלה בכל רחבי הארץ, מיגון קווי מתח גבוה בשיתוף חברת חשמל לישראל, ופעולות מעקב שוטפות כמו סימון, טיבוע, ניטור ומשדור הנשרים. אלא שלא די במאמצים אלו, בין השאר בשל הרעלות חוזרות ונשנות, מעשה ידי אדם. לשם כך נעשות פעילות לעידוד המודעות והגברת הפיקוח והאכיפה.

מידי שנה מצוין בעולם כולו "יום הנשר הבינלאומי" בסוף השבוע הראשון של ספטמבר. ציון היום נועד להעלות את המודעות לסכנות העומדות בפני מלך העופות, הדורסים ובעלי הכנף בכלל, אשר סובלים מאבדן של בתי גידול, ציד, התחשמלויות והרעלות.

בשמורת טבע חי בר כרמל קיימים גרעיני רבייה למינים רבים של דורסים בסכנת הכחדה, ומלבד גרעין רבייה לנשרים יש בשמורה גם עיטמים לבני זנב, עיטים ניציים, בזים ועוד, לצד היחמורים והאיילים שמושבים לטבע מגרעין הרבייה בחי בר. בשמורה גם מקיימים מבצעים לסימון ומישדור של נשרים ושל דורסים אחרים בכדי לאפשר מעקב רצוף אחריהם בטבע.

"המאמצים לשמור על הנשרים והדורסים בישראל מתקיימים במהלך כל השנה, 24 שעות ביממה, תוך שימוש במשאבים רבים, כוח אדם מיומן וטכנולוגיה מתקדמת", אומר בן רוזנברג, מנהל שמורת טבע חי בר כרמל בדרום הארץ. "רשות הטבע והגנים מפעילה תחנות האכלה לנשרים בתמיכה של חברת כ?יל ובנוסף אנו פועלים כל הזמן בשיתוף עם חברת החשמל למיגון עמודי מתח עליהם מתחשמלים עופות ונמצאים תמיד עם היד על הדופק. ביום הזה הציבור מוזמן להכיר, ללמוד ולחוות את מאמצי השימור שנעשים בארץ ובעולם כולו למען הדורסים ובעלי הכנף בכלל, וכמובן שגם ליהנות מהדרכות ומפעילויות לכל המשפחה, להשתתף בסדנאות ואף לחזות בסימון ושחרור לטבע של נשרים".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

הטיפול שמאריך את חייהם של חולי סרטן ריאה

בשיתוף העמותה הישראלית לסרטן ריאה

סיור לכל המשפחה: הכירו את הנשרים מקרוב

נשרים בגמלא. רשות הטבע והגנים
שמירה על הנשר המקראי/רשות הטבע והגנים

יום הנשר הרביעי

כל מי שצפה בנשר הדואה בגאון לאורך מצוק הקינון בלא להניד כנף, אינו יכול שלא להתפעל מתרומתם של העופות הדורסים לנוף ארצנו. תפקידו של הנשר חשוב מאוד במארג המזון בטבע. בעבר היו בארץ מאות זוגות מקננים, היום נותרו כמה עשרות.

רשות הטבע והגנים עושה מאמצים רבים לאושש את אוכלוסיית הנשרים בגמלא, כולכם מוזמנים ליהנות מהפעילות המרתקת ולהצטרף למאמצים לשמירה על הנשר המקראי בארץ ישראל.
בשמורה תפגשו את "מר נשר" מלך העופות, לאורך המסלול תיהנו מתחנות הפעלה מאתגרות, פינות יצירה, סרטונים, משחקי חשיבה, הדרכות ועוד הפעלות.
בשעה 14:00 ישוחרר נשר חזרה אל הטבע לאחר שאושש בשמורה בתנאי שהתנאים יאפשרו את השחרור.

היכן: שמורת טבע גמלא
מתי: שבת 22.9, 10:00-14:00

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully