שלוש אמריקות על אופנוע: מסע של אדם אחד, חלק 4

יואב דולב, פסיכולוג אירגוני בן 40 ומשהו, החליט ככה פתאום באמצע החיים לצאת, לבד, למסע מהקוטב הצפוני לקוטב הדרומי על אופנוע כבד. חלק 4: מרכז אמריקה

יואב דולב
25/11/2011

«object width="466" height="660"»«param name="movie" value="http://mm.walla.co.il/archive/1189283-28.swf
"»«/param»«param name="allowFullScreen" value="true"»«/param»«param name="allowScriptAccess" value="always"»«/param»«embed src="http://mm.walla.co.il/archive/1189283-28.swf
" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="466" height="660"»«/embed»«/object»

עוד בוואלה!

טוויסט מנצח: סלט תאילנדי עם סינטה של תמרה אהרוני

וואלה! אוכל בשיתוף יינות ביתן

הכניסה לגואטמלה היתה חלקה - רק שעתיים בגבול שנראה כאילו נלקח מסרט. הגבול הוא למעשה עיירה קטנטנה, שהנוף הנשקף ממנה אחרי שעתיים של המתנה פשוט מדהים. הכביש לעומת זאת היה במצב איום: בכל מקום בורות ושרידי מפולות בוץ שנוצרו בעקבות ימי הגשם הרבים שהיו באזור.

כניסה חלקה לגואטמלה. גבול מקסיקו-גואטמלה, מרכז אמריקה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
נופים מדהימים. גואטמלה, מרכז אמריקה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

היעד הוא העיר אנטיגואה, אחת הערים היפות בעולם כולו, אך ללא הצלחה. למה? כי חשוב לדעת איך להיכנס לדברים אך לא פחות איך לצאת מהם, וכאן מדובר בעננים. הרכיבה על האופנוע באזורים גבוהים כוללת מדי פעם כניסות לתוך ענן, שכמה דקות אחריהן מגיעות היציאות. אבל את הענן שפגשתי בדרך לאנטיגואה לא אשכח.

מקסים. גואטמלה, מרכז אמריקה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

זה התחיל בטפטוף קל. ראיתי את העלייה שלפני ואת הענן שישב עליה, לחיצה קלה על הגז ופנימה אל תוך הענן. דקות רבות חולפות, ולא רק שאין סוף לענן אלא שהראות הופכת גרועה יותר ויותר ובלתי אפשרי להבחין בנעשה חמישה מטרים קדימה. באין בנמצא מאותתים כפולים, אני מפעיל את האיתות ימינה כדי שהמשאיות הכבדות שנוסעות על הכביש יראו את החרגול הכחול עליו אני רוכב. כשיורדת החשיכה, ואין שום מלון, תחנת דלק או עיירה בנמצא (היי, מה עם הכלל "לא לרכוב בשעות החשיכה, ובטח לא ביום הראשון במדינה חדשה"?), אני עוצר בצד הדרך אצל מוכר קפה, מתחמם קצת, ובאין ברירה ממשיך בנסיעה מאוד איטית, גם כשארובות השמיים נפתחות. משפחה שעמדה לצד הדרך סיפרה לי שאם אסע 20 מטר ברוורס, אראה מלון קטן. כאמור, הראות היתה גרועה בלשון המעטה. עם כיבוי המנוע והכניסה למלון, הגשם ניתך במלוא עוצמתו. עניין של מזל.

שנייה לפני הכניסה לענן. גואטמלה, מרכז אמריקה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

אנטיגואה היא עיר קולוניאלית מדהימה, ומטיילים בה לא מעט ישראלים אחרי צבא, וכולם כולל כולם בקבוצות. תיירים "זקנים" המטיילים בגפם לא מוצאים את עצמם באווירה הזאת, וכעבור יומיים ממשיכים לכיוון הונדורס.

אחת הערים היפות בעולם. יואב דולב באנטיגואה, גואטמלה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
עיר קולוניאלית מדהימה. אנטיגואה, גואטמלה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
הרבה ישראלים, ובקבוצות. אנטיגואה, גואטמלה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

הו, האיטיות: הונדורס

הכניסה להונדורס קשה ומתישה. ארבע שעות רצופות של לך, בוא, לך, צלם, תחתום וכמעט בכי על חוסר היכולת של עובדי הגבול לתפעל את תוכנת המחשב בה הם משתמשים ולהכניס את פרטי האופנוע המעטים למאגר. כמה זמן אפשר להכניס את מספר הרישוי, מספר השלדה, שם היצרן, צבע הרכב, שם בעל הרכב ומספר הדרכון שלו? ארבע שעות, כאמור. הערב ממתין במרחק שעה אחת בלבד והגשם מתקרב. אני מוצא מוטל לא ברור, שבעליו, בכלל רופא בהכשרתו, מסכים להכניס את האופנוע לסלון ביתו. זאת הונדורס.

רחוב טיפוסי. הונדורס(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

הארץ המפנקת: ניקרגואה

הכניסה לניקרגואה חלקה, והנסיעה לעיר גרנדה, שבחלקה הדרומי של ניקרגואה, מהירה ונוחה. ארבע שעות רכיבה, ולפני עיר ספרדית קולוניאלית יפה לא פחות מאנטיגואה.

טיול בעיר קטנה ומדהימה. גרנדה, ניקרגואה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
מבחוץ. גרנדה, ניקרגואה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
מבפנים. גרנדה, ניקרגואה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
פטיו סטנדרטי בבית בעיר. גרנדה, ניקרגואה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
עצי דקל בבריכה. גרנדה, ניקרגואה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
סוף סוף משהו קורה בעיר השקטה. גרנדה, ניקרגואה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

משה קסטיאל לא בבית: קוסטה ריקה

גרנדה נמצאת שעה וחצי מהגבול עם קוסטה ריקה. ההגעה לגבול מלווה בגשם סוחף. תשלום של שני דולר מזרז את המעבר למדינה החדשה, והוא מסתיים בתוך שעה בלבד.

אני מחליט כי יהיה נחמד לנסוע למקום שנקרא "פאצ'ה מאמה", שנבנה על ידי טיוהר, ישראלי שבכלל נולד בשם משה קסטיאל. המקום מושך אליו הרבה מערביים המחפשים את עצמם, סוג של בריחה מהמציאות המערבית כפי שאנו תופסים אותה.

סיפור קצר: לפני כ-20 שנה הייתי ביפן ומכרתי תמונות. היו לי שני שותפים, ששמו של אחד מהם היה מושיק קסטיאל. הוא המשיך לטייל במזרח, ולימים טען כי חווה התגלות בפונה אצל אושו, דבר שגרם לו להתבונן בצורה חדשה על המציאות. עם משקיעים נוספים הוא רכש לפני עשר שנים 2,500 דונם אדמה בקרבת הים, והקים את פאצ'ה מאמה.

פעם מכר תמונות ביפן. טיוהר(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

חזרה להווה: חשבתי שיהיה נחמד לבקר את משה. בתום מסע יפה אך מפרך בדרכים לא סלולות גיליתי שהגעתי לא בעונה, ומושיק נימצא בכלל ביוון לאחר גיחה לישראל. לשמחתי, חברי הקהילה הישראלית הקטנה שמתגוררת במקום אימצה אותי לשני לילות. הם לקחו אותי לבית שבנו לעצמם ממש בלב הג'ונגל. הבית פשוט ופונקציונלי ונהדר.

הכניסה ל"פאצ'ה מאמה", קוסטה ריקה, מרכז אמריקה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
בית המארחים הישראלים בפאצ'ה מאמה. קוסטה ריקה, מרכז אמריקה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

הוראות הגעה לצד הדרום מערבי של קוסטה ריקה, לראות קצת גולשים: לחצות שלושה גשרים קטנים, 30 קילומטר, כביש ואתה שם. נשמע קלי קלות, אבל הפתעה! הגשרים הם גשרונים ברוחב מטר, ובכלל מיועדים להולכי רגל ולרוכבי אופניים. זיעה קרה נוטפת ממצחי כשאני חוצה את שני הראשונים, אך דבר לא מכין אותי לגשר השלישי. מדובר בגשר עץ תלוי המתנדנד מעל נחל שוצף, אורכו 50 מטר. שלוש דקות ארוכות אל מול עיניהם המשתאות של המקומיים, ואני אחריו. אמאל'ה.

מנוחה בחוף של הגולשים. קוסטה ריקה, מרכז אמריקה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
תופסים גלים. קוסטה ריקה, מרכז אמריקה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

הכיוון: פנמה

המסע ממשיך לפנמה. הכוונה המקורית היתה לשהות יומיים בפנמה סיטי ומשם לחצות את הדריין גאפ, אזור ג'ונגלי בלתי עביר בין פנמה וקולומביה שבדרום אמריקה. טלפון קצר לגסט האוס שאחראי על המעבורת מקצר את השהות בפנמה לעשר שעות של רכיבה למעבורת. עם חציית הגשר מעל תעלת פנמה ראיתי אוניות ענק חולפות מתחתי, וראיתי את גורדי השחקים המרשימים של העיר, אך לא נכנסתי.

השיט לקולומביה - על סירה בגודל 41 רגל בלבד, כלומר גיגית - היווה פיצוי הולם. הוא עבר בארכיפלג (קבוצת איים) של 365 האיים הקריביים של סאן בלאס, פנמה, ובו חי שבט הקונה. תראו את התמונות, ותבינו הכל. להתראות בקולומביה,

יואב

האופנוע קשור טוב טוב. איי סן בלאס, פנמה בדרך לקולומביה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
איי סן בלאס, פנמה בדרך לקולומביה(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
שניים וחצי בתים בכל אי. איי סן בלאס, פנמה בדרך לקולומביה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
חול לבן וים כחול כחול. איי סן בלאס, פנמה בדרך לקולומביה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
חיים מהים אל הפה. איי סן בלאס, פנמה בדרך לקולומביה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
מה שיוצא מהים, אוכלים. איי סן בלאס, פנמה בדרך לקולומביה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
וזה מה שיצא מהים הפעם - לובסטרים. איי סן בלאס, פנמה בדרך לקולומביה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
נשות המקום בדרך לערב בנות. איי סן בלאס, פנמה בדרך לקולומביה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אפשר לראות את הפטרייה שבאצבע הקטנה של הרגל. איי סן בלאס, פנמה בדרך לקולומביה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
שקיעה נוגה. איי סן בלאס, פנמה בדרך לקולומביה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

צילומים: יואב דולב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully