פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   שמורת טבע תל דן

   אוכלוסיית הסלמנדרות היפהפיות והמוזרות הולכת וקטנה. בשבת ה-19 במרץ יתקיים "יום הסלמנדרה" בשמורת טבע תל דן, ואתם מוזמנים להראות לה אהבה

   שמורת טבע תל דן
   סלמנדרה בתל דן (רשות הטבע והגנים , חוה גולדשטיין)
   תופעת הקניבליזם נפוצה במין זה. סלמנדרה בתל דן (צילום: רשות הטבע והגנים)

   הסלמנדרה היא דו-חי הנמצא בסכנת הכחדה, ניזונה בעיקר מחסרי חוליות ואף מבני מינה, כי תופעת הקניבליזם נפוצה במין זה. תפוצת הסלמנדרות לא השתנה באופן ניכר ב-50 השנים האחרונות. גבול התפוצה הדרומי של המין הוא בכרמל.

   הסלמנדרה מצויה סמוך למקווי מים. היא פעילה בעיקר בחורף, בערב ובלילה, ולעתים גם בשעות הבוקר כשהטמפרטורה בין 4-16 מעלות, ולחות יחסית גבוהה מ-80%. בקיץ מוצאת הסלמנדרה מסתור במערות ובנקיקים עמוקים בהם הטמפרטורה נמוכה והלחות גבוהה.

   שמורת טבע תל דן (רשות הטבע והגנים , דורון ניסים)
   סלמנדרות חיות ליד מקווי מים. שמורת טבע תל דן (צילום: רשות הטבע והגנים)

   בשמורת תל דן יש אוכלוסיה גדולה יחסית של סלמנדרות, הגדולה ביותר בישראל, ומתבצעות בה ספירות של סלמנדרות בעונת החורף. אוכלוסיית הסלמנדרות שונה משל הכרמל והגליל בממדי הגוף ובסידור הכתמים על הגוף.

   סלמנדרות בוגרות מגיעות לבגרות מינית בגיל 6-4 שנים. הנקבה משריצה צעירים, תוצרי הזדווגות של שנה קודמת, אל גוף המים. בסמיכות זמנים להשרצה מתרחשת הפריה, כשלאחר מחול חיזור משאיר הזכר נרתיק זרע הנקלט בפתח איבר המין של הנקבה. בשמורת תל דן משך הגלגול הוא עד 7 חודשים.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   מפת איזור תל דן (צילום מסך - וואלה! מפות)

   יום הסלמנדרה

   יום הסלמנדרה מתקיים זו השנה השלישית בשמורת תל דן. מטרת היום היא להעלות את מודעות הציבור לסלמנדרה ולשאר מיני דו-חיים הקיימים בארצנו ונמצאים בסכנת הכחדה.

   דו-חיים נחשבים מינים סמנים מוצלחים למערכות אקולוגיות לחות. כיוון שהסלמנדרה היא מין בסכנת הכחדה, וכיוון שהיא מין סמן לבריאות המערכת האקולוגית, שימור הסלמנדרה הוא אחד היעדים של שמורת תל דן, ולכן נערך מעקב אחריהן.

   היום הייחודי בנוי מכמה מוקדי עניין המפוזרים לאורך השמורה, מפגש עם "מר סלמנדרה", תחרות ציורים נושאת פרסים, כתב חידה, חוברת הפעלה, תחנות פעילות לארוך המסלול, סדנאות יצירה ועוד הרבה הפתעות.

   היכן: שמורת טבע תל דן
   מתי: שבת, 19 במרץ, שעות: 10:00-15:00

   מידע

   סוג מסלול: מעגלי, קווי
   אורך המסלול: 2 ק"מ
   משך הטיול: 2-4 שעות
   דרגת קושי: קל
   עונות מומלצות: כל השנה
   מי שתייה בדרך: יש
   גישה לעגלות ונכים: יש
   מחיר: מבוגר: 25 שקלים, ילד: 13 שקלים
   טלפון לבירורים: 04-6951579