טיפ טיול: האתר הארכיאולוגי תל מגידו

טיול באחד מאתריה הארכיאולוגיים החשובים ביותר מדינת ישראל. מסע אל ימי שלמה ואחאב, ומפגש עם החכמה והתושיה של הימים ההם

  • מגידו
  • טיולים בארץ
רשות הטבע והגנים

מגידו שוכנת בקצה רמת מנשה, אזור שהוכרז לאחרונה כמרחב ביוספרי – חבל ארץ שמתכוון לשמר את אופיו הכפרי ואת נופיו. התל הענק של מגידו חולש על קצה נחל עירון. כאן עברה "דרך הים" הקדומה - הנתיב הבינלאומי שחיבר את מרכזי התרבות מצרים והסהר הפורה. אין פלא שבמהלך ההיסטוריה נערכו קרבות רבים על השליטה במקום. כתות פרוטסטנטיות רבות מזהות את מגידו עם הר מגידון (ארמגדון), שם המופיע בברית החדשה כשדה הקרב של אחרית הימים (חזון יוחנן טז 21-14).

החפירות בתל חשפו ממצאים מרשימים. הסיור מתחיל במוזיאון שמציג סרט הסבר ודגמים להמחשת המבנה המורכב של התל. לאחר מכן אפשר להתרשם, בין היתר, משחזור השער הכנעני של העיר (1200-1550 לפני סה"נ), משער שלמה, מהאורוות ומתצפית על הנופים היפים של מרחבי עמק יזרעאל והגליל.

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר- האם זה באמת עוזר לכאבים בברכיים?

לכתבה המלאה
מטיילים במגידו (צילום: דורון ניסים)

גולת הכותרת של הביקור במגידו הוא מפעל המים המדהים, שנעשה כנראה בימיו של המלך אחאב. המערכת כוללת פיר בעומק 25 מטרים ומנהרה באורך 70 מטרים. המנהרה הובילה לתוך העיר מים מהמעיין שנמצא מחוץ לחומות. כדי להסתיר את מקום הנביעה, נבנה מבחוץ קיר המסווה את המעיין. ראשיתו של המאגר, כנראה, בתקופתו של שלמה המלך, אז נסללה דרך עילית שעברה בין שני קירות מקבילים אל המעיין שנבע מחוץ לחומה, בחלקו המערבי של התל. מאוחר יותר, כנראה בימיו של המלך אחאב, הוקמה מערכת מורכבת הרבה יותר, שתפקידה היה להסוות את המעין ולאפשר שאיבה ממימיו, מבלי לצאת מתוך החומה.

בקרקעית הפיר נכרתה מנהרה באורך 70 מטרים ובגובה שלושה מטרים. קרקעית הפיר נמוכה ממפלס המעיין, כך שהמים זרמו מהמעיין לפיר, וניתן היה לשאוב את המים בעזרת חבל ודלי מבלי לצעוד במנהרה. המפעל המרשים הוא עדות ליכולת הנדסית גבוהה ולתושייה רבה.

רוצים לשמוע עוד?

מגידו – מקום טוב באמצע

סיור גם בשפה הרוסית - ללא הרשמה ותשלום
בואו לבקר בתל מגידו אשר ידע תקופות רבות של התיישבות, כל אחת מרתקת יותר מהשנייה. בואו לראות את שער העיר שבו ישבו הנביאים ונערך המסחר, את המקדשים הרבים הפזורים בעיר, את הפולחן המסתורי שכלל קריאה בכבד, את האורוות ואת מפעל המים המפואר. סיור בדגש ארכיאולוגי - בשפה הרוסית. במקביל יצאו גם סיורים בעברית. ללא תשלום.
היכן: גן לאומי מגידו
מתי: שבתות 9.10, 23.10, 6.11 ו-20.11, בשעות: 10:00 ו-12:00
הערות: מותנה במזג האוויר

מפת האזור

(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

מידע

סוג מסלול: מעגלי
נקודת התחלה: על כביש 66 בין צומת מגידו לצומת יקנעם, כ- 2 ק"מ צפונית מערבית לצומת מגידו.
נקודת סיום: על כביש 66 בין צומת מגידו לצומת יקנעם, כ- 2 ק"מ צפונית מערבית לצומת מגידו.
אורך המסלול: 3 ק"מ
משך הטיול: 1-2 שעות
דרגת קושי: קל
ציוד דרוש: כובע, מים
עונות מומלצות: כל השנה
מי שתייה בדרך: אין
גישה לעגלות ונכים: יש
מחיר: מבוגר 25 שקלים; ילד 13 שקלים
טלפון לבירורים: 04-6590316

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully