פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מאנטליה ועד קליפורניה

   שלושה מדריכי נסיעות חדשים על טורקיה וארצות הברית מבקשים לחשוף את המטיילים הישראלים גם לאתרים מוכרים פחות

   ארצות הברית וטורקיה הן שתי הכוכבות הבלתי מעורערות של המטייל הישראלי. מאות אלפי ישראלים נוסעים אליהן בכל שנה. גם אם לפעמים ניחתת מכה על התיירות לטורקיה אחרי פיגועים, היא מתאוששת והתיירים חוזרים אליה.

   הספר "אנטליה" של דפנה מרוז (הוצאת העולם) פונה אל כ-300 אלף ישראלים שנוסעים בכל שנה לאנטליה שבטורקיה. היא מנסה לעודד את נופשי הבטן-גב-חדר אוכל לגלות את טורקיה שבחוץ - עתיקות מהתקופה הרומית, מערות נטיפים, האש הפורצת מהאדמה בכימרה ועוד. למהדורה החדשה של הספר נוסף פרק על המלונות ומועדוני הכל כלול באזור אנטליה. זו משימה כפויית טובה, שכן בכל שנה נוספים כ-15 מלונות חדשים באזור (176 עמודים, 80 שקלים).

   ניו יורק היא היעד העיקרי של הישראלים בארצות הברית, אבל ארצות הברית היא לא רק ניו יורק. באחרונה יצא לאור גיליון של כתב העת "מטרופוליס" המוקדש כולו לבירה ואשינגטון. הגיליון מעמת את שני הקטבים של העיר היפה הזאת - מצד אחד מוזיאונים, שדרות רחבות ופוליטיקאים בחליפות ומצד שני עיר שבה בעיות של פשיעה וחינוך. בגיליון נכתב בין השאר על תכנון העיר וסגנונות האדריכלות האמריקאית, סיפורה של קתרין גראהם, המו"לית של "ואשינגטון פוסט", ועל דמותו של אברהם לינקולן. לגיליון מצורפים מדריך כיס ומפה. מחיר הערכה: 123 שקלים.

   בימים אלה ראה אור בהוצאת שטיינהרט קציר מדריך על קליפורניה, פרי עטה של נטע דגני, מדריכת טיולים, כתבת וצלמת, שהתגוררה שנים רבות במדינה. יש לברך את ההוצאה, שבדרך כלל מוציאה לאור את מדריכי "לונלי פלנט", על כך שהיא מעודדת גם כותבים ישראלים.

   בספר יש מסלולי טיולים שאורכם 7-20 ימים, מלווים בתמונות ובמפות מפורטות. הושם דגש על טיולים בחיק הטבע בניסיון לחשוף את המטייל לקליפורניה שמעבר למסלולים הסטנדרטיים ואטרקציות כמו דיסנילנד וגשר שער הזהב.

   הספר מאפשר תכנון מדוקדק של הטיול כדי לראות כמה שיותר בלי לבזבז זמן. אפשר לערוך בעזרתו טיול ליחידים, זוגות ומשפחות, במכונית או בקרווואן, שיכלול גם ערים ופארקי שעשועים וגם נופים עוצרי נשימה, שכן בקליפורניה יש מעט מהכל - מדבריות צחיחות, יערות עד ירוקים וגם הרים מושלגים ועושר של נהרות ואגמים. למשל, הרים שעל מורדותיהם גדלים העצים הגבוהים ביותר בעולם (עצי רדווד), רכס הרי סיירה נוואדה ואתרים שזכאים לתארים מכובדים כמו "הקניון העמוק בארצות הברית" (קניון נהר הקינגס), "ההר הגבוה בארצות הברית" (הר ויטני), "מפל המים הגבוה בצפון אמריקה" (יוסמיטי) ועוד. לאלה מתווספים עיירות חוף צבעוניות, פארקי שעשועים, מוזיאונים, גשרים מרהיבים, מסעדות מצוינות, מרכזי קניות מפתים ועוד (256 עמ', 90 שקלים).