פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הכנפיים עלולות לעוף

   "עמוד הניצחון" הוותיק של ברלין מתפורר ואלת הניצחון ויקטוריה שבפסגתו סובלת מבריחת סידן. בעירייה מחפשים 3.5 מיליון יורו פנויים

   גם מלאכים זקוקים לעתים לשיקום, במיוחד לאחר שהם נמצאים בקרבת בני אדם; כך למדה על גופה המלאכית המוזהבת המתנשאת מעל פארק טירגארטן בברלין.

   "עמוד הניצחון" שבפסגתו מתנוסס הפסל של המלאכית, או ליתר דיוק - אלת הניצחון ויקטוריה, סובל מכמה בעיות שעלולות להעיב על עתידו, אם לא יגויס מימון שיאפשר את שיקומו. בעיריית ברלין דנים כעת בדרכים להשגת המימון בסך 3.5 מיליון יורו, הנדרש לצורך החלפה ושחזור של חלקי עמוד הניצחון - איקונה ברלינאית מפורסמת, שזכתה להנצחה קולנועית ב"מלאכים בשמי ברלין", סרטו של וים ונדרס מ-1987.

   העיתון "ברלינר צייטונג" דיווח בשבוע שעבר על הפגמים באתר הזיכרון: ציפוי הזהב מפורר את גוף המלאכית והברגים המקבעים את זוג הכנפיים לגוף מצויים בסכנת נפילה; העמוד, הבנוי מאבן חול, מתפורר לאטו ויש להחליף את המלט המחזיק את חלקיו; הקירות התוחמים את גרם המדרגות המסתלסל, שבעזרתו אפשר לעלות למרומי העמוד ולהשקיף אל הפארק רחב הידיים, כוסו בכתובות גרפיטי.

   נמסר כי מגע ידם של מיליוני האנשים שביקרו במקום במשך השנים ניכר גם בהרס או שבירה של פריטים מסוימים. אמנם חלק מהסכנות הללו אינן חדשות ואיום הקריסה של העמוד ושל הפסל שבראשו אינו מיידי, אך בעיריית ברלין סבורים כי שיקומו של האתר - שנבנה כדי לחגוג סדרת ניצחונות צבאיים של פרוסיה במאה ה-19 - נהפך לעניין חיוני.

   גם הקהילה ההומו-לסבית מעריכה

   עמוד הניצחון תוכנן על ידי היינריך שטארק ב-1864 ונועד להנציח את ניצחון צבא פרוסיה במלחמת שלזוויג השנייה באותה שנה. כשהוא נחנך, ב-1873, הוחלט להשתמש בו גם לציון ניצחונותיה של פרוסיה על אוסטריה ב-1866 ועל צרפת ב-1871. לשם כך צורף פסלה של אלת הניצחון, שעוצב בידי פרידריך דרייק.

   גובהו של הפסל הוא 8.3 מטרים ומשקלו 35 טונות, והעמוד המקורי האמיר בתחילה לגובה 50 מטרים. העמוד, הניצב על בסיס עשוי מאבן גרניט אדומה, מורכב מארבעה חלקים, ששלושה מהם עוטרו בתותחים שהצבא הפרוסי בזז במלחמותיו. העמוד הוצב בתחילה בכיכר הסמוכה לבניין הרייכסטאג, אך ב-1939 החליט המשטר הנאצי להעביר את המונומנט לאי תנועה בכיכר מרכזית, כיכר הכוכב הגדול (באמצעו של רחוב 17 ביוני), שתיכנן אלברט שפאר, האדריכל החביב על היטלר.

   באותה הזדמנות גם הוגבה עמוד הניצחון בכשבעה מטרים. קרוב לוודאי שאילולא הועתק עמוד הניצחון ממיקומו המקורי, הוא לא היה שורד בהפצצות בעלות הברית באותו אזור במלחמת העולם השנייה. לא רק ב"מלאכים בשמי ברלין", גם ביצירות אחרות מככב פסלה של אלת הניצחון - למשל, בווידיאו קליפ לשירה של להקת "יו 2", "Stay (Faraway, So Close)" .

   בנוסף לכך, דמותה השפיעה על הדי-ג'יי הגרמני הידוע פול ואן דייק כשיצר את להיט הטראנס שלו "For an Angel", ושמו הגרמני של העמוד, "Siegessaeule", נבחר לשמו של אחד המגזינים הפופולריים של הקהילה ההומו-לסבית בבירה הגרמנית. עתה נותר לחכות ולראות אם השיקום המתוכנן יאפשר למלאכית לשוב ולפרוש כנפיים בבטחה, או שמא הכנפיים יפרשו ממנה קודם לכן ויתעופפו לדרכן.