• וואלה! ראשי
  • הפוך לדף הבית
  • שלום אורחקרא דוארפתח תיבת דואר חינם!
  • מזג אוויר
  • מפות
  • קניות
 
10 המלונות הטובים במזה"ת: 3 מהם מישראל
23/04/14 6:23
מאת: מערכת וואלה!
למה הכי משתלם לכם לטוס אחרי פסח?
22/04/14 10:22
מאת: מערכת וואלה!
בא לי לצעוק אני פריחה: 10 פרחי אביב נפוצים
20/04/14 9:03
מאת: ד"ר רחלי עינב, מערכת וואלה!
הטיול היומי לפסח: סובב ראש פינה
18/04/14 8:57
מאת: מערכת וואלה!
10 המכות של ענף התיירות הישראלי
17/04/14 16:00
מאת: יניב לוי/דעה, מערכת וואלה!
סגור
כתבות

דקה מגוש דן: טיולי פריחה ומים באזור השרון

מאת: רותם בר כהן וסימי שאואר, מסע אחר אונליין
פייסבוק טוויטר

למרות ששטחיו העצומים והפתוחים של אזור השרון הולכים ונכחדים על ידי בניינים, עדיין ניתן ליהנות בו ממספר מקומות המציעים שדות ירוקים, שקט, שלווה, יערות ופריחה ריחנית

תגיות: השרון

פארק הרצליה ובריכת החורף


פארק הרצליה הינו פארק עירוני המשלב פנינת טבע עירונית בתוך העיר כשחלקו האחד מלא מתקני משחק לילדים, מדשאות ואגם מלאכותי קטנטן ולעומת זאת בגבול הצפוני-מערבי של הפארק נמצא אזור הבאסה - בריכת החורף של הרצליה. בבאסה יש שלושה גופי מים וצמחיית מים ענפה. הבריכה מתמלאת מדי חורף ומושכת אליה בעלי חיים רבים, בעיקר עופות מים כמו אנפות, ברווזים ומגלנים.

לאחרונה הוחלט על שימורה של הבאסה ושילובה בפארק העירוני הצמוד ועל כן התוצאה כוללת שבילי הליכה שהוסדרו בין הבריכות ובנוסף הוקמו בקתות מסתור מהן ניתן לצפות על הציפורים וכן תצפית יפה ומסודרת בראש גבעה ממנה ניתן להשקיף על הפארק כולו. ניתן גם לשכור משקפות כדי לצפות בציפורים.

באזור הבאסה נחנך אזור משחקים, שכולל מתקני טיפוס וכושר מעץ ומסלולי מכשולים מחומרים טבעיים כמו עץ ואבן. אחרי טיול קצר בפארק אפשר להמשיך לחלקו הדרומי הכולל שלל מתקני טיפוס, גשרים תלויים ואומגה.

איך מגיעים? פארק הרצליה נמצא סמוך למחלף שבעת הכוכבים, בין הרחובות: יוסף נבו במזרח, שדרות בן-ציון מיכאלי מדרום, שדרות בגין בצפון ונתיבי איילון במערב.


בין הבריכות ובנוסף הוקמו בקתות מסתור מהן ניתן לצפות על הציפורים . פארק הרצליה (צילומים: Piki Wiki) בין הבריכות ובנוסף הוקמו בקתות מסתור מהן ניתן לצפות על הציפורים . פארק הרצליה (צילומים: Piki Wiki)

בין הבריכות ובנוסף הוקמו בקתות מסתור מהן ניתן לצפות על הציפורים . פארק הרצליה (צילומים: Piki Wiki)

גן לאומי חוף השרון


במרחק נסיעה קצרה מגוש דן ומאחורי מגרשי החנייה של מתחמי הקניות של שפיים וגעש מסתתרת פנינת טבע אמיתית. גן לאומי חוף השרון נמצא באזור מרהיב ביופיו, בעיקר בזכות רכס הכורכר הנמצא בתחומו ואשר מתנשא עשרות מטרים מעל הים ומאפשר תצפיות נוף עוצרות נשימה.

במקום כמה מסלולי הליכה מעגליים כאשר אפשר להתחיל באחד ובהצטלבות דרכים להמשיך במסלול שני וכן הלאה. המסלול המסומן באדום זהו שביל המצוק, והוא עובר לאורך מצוק הכורכר, ומאפשר תצפיות נרחבות על רצועת החוף הצרה והים. מסלול אחר עובר בלב הגן הלאומי, ויש גם מסלול בצדו המזרחי, שמשקיף על השדות הירוקים של הקיבוצים בסביבה.

במרכז השמורה יש מחצבת חול ישנה שמשמשת כמקום לגלגולים וקפיצות בחול הרך. בסתיו אפשר ליהנות מפריחת חבצלות החוף ובחורף מאירוס הארגמן. בשנים האחרונות רשות הטבע והגנים השיבה לכאן צבאים ומסיבה זאת אסור להכניס כלבים או בעלי חיים אחרים לשטח השמורה, ורכיבה על אופניים מותרת רק בשביל השחור. בחורשת האיקליפטוסים בפינה הדרומית-מזרחית של השמורה יש אזור עם שולחנות פיקניק, אבל אסור להבעיר אש.

איך מגיעים? גן לאומי חוף השרון נמצא סמוך למתחם הקניות באזור געש-שפיים, הכניסה כ-800 מטר דרומית למגרש החנייה של חוף געש. הכניסה אינה כרוכה בתשלום.


במקום כמה מסלולי הליכה מעגליים כאשר אפשר להתחיל באחד ובהצטלבות דרכים להמשיך במסלול שני . גן לאומי חוף השרון במקום כמה מסלולי הליכה מעגליים כאשר אפשר להתחיל באחד ובהצטלבות דרכים להמשיך במסלול שני . גן לאומי חוף השרון

במקום כמה מסלולי הליכה מעגליים כאשר אפשר להתחיל באחד ובהצטלבות דרכים להמשיך במסלול שני . גן לאומי חוף השרון

יער חדרה ובריכת יער


בלבה של העיר הגדולה חדרה ממוקם יער עבות מהאגדות. בעבר האזור היה מוצף בביצות והצבע הירוק שלט פה, עובדה שבאה לידי ביטוי בשמה של העיר חדרה, שבא מהמילה הערבית "חדר", שפירושו ירוק. כיום, לאחר שהובאו עצי אקליפטוס לייבש את הביצות, היער משתרע על 1,400 דונם, והתקופה היפה ביותר לבקר בו היא בחורף ובאביב, אחרי שהגשמים ממלאים את בריכת יער, שריד לביצות הגדולות של חדרה.

בחורף מוצפת הבריכה במים ומתמלאת בחיים - עופות וציפורים, צפרדעים וכל מיני יצורים קטנים. ביום חורף שמשי כדאי להגיע לטייל פה ולהתפעל מהגבעות הירוקות הפורחות, להסתכל על הברווזים והאגמיות באגם העונתי, להקשיב לקרקור הצפרדעים, ולנשום את הריח הרענן שאחרי הגשם.

איך מגיעים? יער חדרה נמצא ליד תחנת הרכבת בעיר. במחלף אולגה פונים מכביש החוף לכיוון חדרה, יורדים במחלף חדרה ונוסעים לפי השילוט אל תחנת הרכבת.


בחורף מוצפת הבריכה במים ומתמלאת בחיים - עופות וציפורים, צפרדעים וכל מיני יצורים קטנים. בריכת יער בחורף מוצפת הבריכה במים ומתמלאת בחיים - עופות וציפורים, צפרדעים וכל מיני יצורים קטנים. בריכת יער

בחורף מוצפת הבריכה במים ומתמלאת בחיים - עופות וציפורים, צפרדעים וכל מיני יצורים קטנים. בריכת יער

שמורת בני ציון (רכס חרוצים)


שמורת בני ציון ממוקמת בין רעננה למתחמי הקניות הגדולים של שפיים וגעש והיא מציעה נוף פתוח של גבעות, שדות והרבה צמחייה ובעונת האביב והחורף גם פריחה נפלאה. בשמורה גדלים כ-300 מיני צמחים ואפשר ליהנות ממרבדים נפלאים של כלניות וסביונים לצד קורנית מקורקפת, צבעוני, אירוס הארגמן, לוטם מרווני ועוד. לצד אלה יש מעט עצים, כמו אלון התבור, חרוב ושיזף. כל אלה הופכים את השמורה למקום לטיולון ופיקניק של שבת בבוקר או אמצע השבוע.

שימו לב שהשמורה מותרת להליכה רגלית בלבד ואת האופניים יש להשאיר בבית.

איך מגיעים? מכביש החוף פונים לכיוון חוות רונית, חוצים את מסילת הרכבת ופונים ימינה. השמורה נמצאת מצד שמאל מעט לפני הכניסה לבני ציון.

פארק השלולית (בריכת דורה)


פארק השלולית, שנמצא בכניסה הדרומית של נתניה, הוקם מסביב לבריכת חורף טבעית. הפארק הוקם על ידי קק"ל והוא עדות משמחת להצלחת המאמץ של פעילי סביבה לשמר את האזור במצבו הטבעי במקום לבנות עליו עוד ועוד בנייני מגורים.

בריכת החורף מהווה בית גידול למיני דו חיים כמו סלמנדרות, צפרדעים וטריטונים, והיא מושכת עופות מים רבים. מסביבה יש צמחייה מטופחת וכן מתקני משחקים, מגרש החלקה לסקייטבורד ומסלולי מכשולים מעץ.

ניתן לעשות פיקניק ליד המים, ואחר כך להקיף את הבריכה בהליכה או ברכיבה על אופניים.

איך מגיעים? מכביש החוף יורדים לנתניה במחלף השלום ונוסעים מערבה על רחוב שלום עליכם עד שמגיעים לצומת T. בצומת פונים ימינה אל שדרות בן גוריון, ומצד ימין רואים את החניון לפארק.

שמורת אירוס הארגמן


מצפון לשלולית החורף נמצאת שמורת אירוס הארגמן, שמורה בגודל של כמאה דונם בה פורחים בפברואר - מרץ עשרות אלפי אירוסים בצבע ארגמן. במרכז השמורה יש דיונות חול, מה שהופך את הביקור בה למהנה במיוחד עבור ילדים קטנים.

איך מגיעים? פונים במחלף פולג לכיוןן נתניה, ואחרי הכניסה לרמת פולג (על שדרות בן גוריון) מחנים את הרכב בצד שמאל של הכביש.

יער אילנות ויער קדימה


יער אילנות נמצא משני צידיו של כביש 4 והוא שימש משנות החמישים ועד שנות התשעים כמעין מעבדה ניסויית, בה נבדקה הסתגלותם של עצים שונים שהובאו מרחבי העולם לאקלים ולתנאים בארץ. בסוף החורף ובאביב פורחים ביער שפע של פרחי בר. המפורסם מכולם הוא, אירוס הארגמן, אבל אפשר לפגוש ביער גם תורמוסים, צבעוני השרון, קידה שעירה, אזוביון דגול ומינים נוספים.

ביער יש מסלול טיול קצר שנקרא "שביל האירוסים", מסלול משולט שאורכו כשלושה קילומטרים. המסלול עובר, בין היתר, בגבעת האירוסים, בה יש יער של אלוני תבור צעירים ומראשה נשקף נוף הסביבה. בהמשך עובר המסלול ביער איקליפטוסים, ולאורך כל הדרך יש פריחה נהדרת.
ה
כניסה ליער נסגרת ביום שישי בצהריים ונשארת סגורה במהלך השבת.

יער קדימה הוא יער קטן השוכן צפונית מזרחית לישוב קדימה. ביער נטועים בעיקר עצי אקליפטוס אך אפשר למצוא בו מינים נוספים כמו שיטה כחלחלה, ברושים, אלון התבור ואורן הצנובר. בחורף אפשר ליהנות מפריחתו של אירוס הארגמן ובאביב מפריחתו של בן חצב יקינתוני.

ביער יש חניון מסודר עם שולחנות ומתקני שעשועים לילדים.

איך מגיעים? יער אילנות שוכן לצד כביש מס' 4 בין קדימה לפרדסיה, כקילומטר מצפון לצומת הדסים. על הבאים מכיוון תל אביב לפנות ימינה בכניסה ליער אילנות ולחנות את הרכב ברחבת החניה שביער האיקליפטוס.

יער קדימה שוכן בין היישובים קדימה וצורן, משני צידי כביש אזורי 652. מהכביש המוביל ליישוב הקהילתי צורן (652) עוברים את הכניסה לאזור התעשייה של קדימה, ואחרי בית הקברות יש שלט שמאלה לכיוון היער. הדרך הופכת סלולה, ממשיכים שמאלה על האספלט עד החניון המרכזי של היער.


בסוף החורף ובאביב פורחים ביער שפע של פרחי בר. המפורסם מכולם הוא, אירוס הארגמן. יער אילנות בסוף החורף ובאביב פורחים ביער שפע של פרחי בר. המפורסם מכולם הוא, אירוס הארגמן. יער אילנות

בסוף החורף ובאביב פורחים ביער שפע של פרחי בר. המפורסם מכולם הוא, אירוס הארגמן. יער אילנות

יער חורשים


יער חורשים משתרע של שטח של כ-2,000 דונם ושוכן על גבעה בשיפולי השומרון. לצד עצי אורן וברוש גדלה ביער צמחיית בר עשירה. בעונת החורף אפשר ליהנות מפריחת כלניות ורקפות, ובאביב פורחים ביער צבעונים. ביער יש כמה נקודות תצפית שמהן אפשר להשקיף אל הרי ויישובי השומרון. היער מטופח, נקי ונעים, ויש בו כמה חניונים ובהם שולחנות פיקניק, מתקני משחק, מנגלים ועוד.

איך מגיעים? נוסעים בכביש 444 עד צומת חורשים. פונים מזרחה לכביש 5333. בכיכר הראשונה פונים ישר אל שערי קיבוץ חורשים. פונים שמאלה במעלה כביש (לפני מבנה התעשייה הקיים) ונוסעים כ- 800 מטר עד לשלט הכניסה אל היער. אפשרות נוספת היא לנסוע לכיוון היישוב נירית, לעבור את שער הכניסה ליישוב ולהמשיך בנסיעה עד שמגיעים לחניון שנמצא מצד ימין. 

תגובות
הוסף תגובה

צילום תגובה
מאת:
נושא:
  בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאים הבאים:
אין לפרסם באתר תגובות המפרות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות בעלות אופי מיני בוטה, תגובות מאיימות, גזעניות, מוציאות לשון הרע, מעודדות לביצוע הסתה, פוגעות בפרטיות, מזיקות, פוגעות ברגשות הציבור, מפרות זכויות קניין רוחני ותגובות בעלות אופי מסחרי ו/או מידע פרסומי. האחריות הבלעדית לתוכן התגובה הינה של כותב התגובה. וואלה שומרת לעצמה את הזכות למסור את פרטי כותב התגובה לכל גורם בהתאם לשיקול דעתה ושומרת לעצמה את הזכות לפרסם רק חלק מהתגובות ו/או למחוק תגובות שפורסמו. אין באמור לעיל כדי לגרוע מהאמור בהוראה מהוראות תנאי השימוש באתר או בכל דין אחר.
הוספת תגובה
מאת:
נושא:
תוכן:
בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאים הבאים:
אין לפרסם באתר תגובות המפרות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות בעלות אופי מיני בוטה, תגובות מאיימות, גזעניות, מוציאות לשון הרע, מעודדות לביצוע הסתה, פוגעות בפרטיות, מזיקות, פוגעות ברגשות הציבור, מפרות זכויות קניין רוחני ותגובות בעלות אופי מסחרי ו/או מידע פרסומי. האחריות הבלעדית לתוכן התגובה הינה של כותב התגובה. וואלה שומרת לעצמה את הזכות למסור את פרטי כותב התגובה לכל גורם בהתאם לשיקול דעתה ושומרת לעצמה את הזכות לפרסם רק חלק מהתגובות ו/או למחוק תגובות שפורסמו. אין באמור לעיל כדי לגרוע מהאמור בהוראה מהוראות תנאי השימוש באתר או בכל דין אחר.
מדור פירסומי