• וואלה! ראשי
  • הפוך לדף הבית
  • שלום אורחקרא דוארפתח תיבת דואר חינם!
  • מזג אוויר
  • מפות
  • קניות
 
סגור
כתבות

ארץ אלף האגמים: טיול חורף בלפלנד

מאת: מסע אחר אונליין
פייסבוק טוויטר

באזור בו הטמפרטורות בחורף צונחות ל-40 מעלות מתחת לאפס, כמעט כל פעילויות החורף סובבות סביב השלג: רכיבה על אופנועי שלג, גלישה במזחלות או דיג באגם הקפוא

תגיות: לפלנד


טיול ביערות המושלגים במזחלות הרתומות לאיילי הצפון (צילום: shutterstock) טיול ביערות המושלגים במזחלות הרתומות לאיילי הצפון (צילום: shutterstock)

טיול ביערות המושלגים במזחלות הרתומות לאיילי הצפון (צילום: shutterstock)


לפלנד הוא אותו חבל ארץ בצפונה של אירופה שמשתרע על פני כ-380,000 קמ"ר וכולל את חלקיהם הצפוניים של פינלנד, נורווגיה שוודיה ואת חצי האי קולה ששייך לרוסיה. פינלנד היא הפופולרית ביותר מבין מדינות לפלנד בקרב תייר החורף בשל ריבוי האטרקציות שבה ותשתיות תיירותיות מפותחות, אך רבים משלבים עם הביקור בפינלנד גם את שוודיה ונורווגיה השכנות.

החורף בלפלנד נמשך מנובמבר עד אפריל, ובמהלכו הטמפרטורות עשויות לצנוח עד לכ-40 מעלות מתחת לאפס. ברוב שעות היממה שורר חושך מוחלט, מלבד פחות משעתיים בשעות הצהריים בהן השמיים מוארים באור אפור-כחלחל. בתקופה זו של השנה האגמים קופאים, היערות מתכסים בשלג ובלילות השמיים מוארים במופע האורות הצבעוני שמכונה הזוהר הצפוני.

שייט בשוברת קרח


בתקופת החורף היערות מתכסים שלג. לפלנד (צילום: shutterstock) בתקופת החורף היערות מתכסים שלג. לפלנד (צילום: shutterstock)

בתקופת החורף היערות מתכסים שלג. לפלנד (צילום: shutterstock)


אחת החוויות, שלא ניתן לחוות בשום מקום אחר בעולם, היא שייט בשוברת קרח במפרץ בות'ניה הקפוא. שוברות הקרח הן הדרך היחידה לשמור על נתיב שיט פתוח בים כשהאנייה עצומת הממדים חוצבת את דרכה בשדות הקרח הענקיים של לפלנד. אפשר להסתפק בצפייה בגושי הקרח הענקיים שמתנפצים ככל ששוברת הקרח מתקדמת, או לצוף ולשחות בבריכת מי הקרח שנוצרה על ידי שבירת הקרח. הנוסעים מקבלים חליפות קרח מיוחדות ומי שהתנסה בחוויה מספר שהקור העז והמים הקפואים לא חודרים דרך החליפה.

בקרבת מקום אפשר לבקר בטירת הקרח לומינילה. הטירה נבנית בכל חורף מחדש, ויש בה בית מלון, בר, בית קפה וכנסייה, כשכולם עשויים מקרח. עם בוא האביב הטירה נמסה והיא נבנית מחדש בחורף הבא.

מה עושים כשהאגם קפוא


לפלנד מכונה ארץ אלף האגמים, למרות שמספר האגמים במדינה מגיע לכשמונים אלף. בחורף האגמים קופאים ומאפשרים לעסוק במגוון פעילויות חורף. כאן לא מסתפקים בהחלקה על הקרח, ומנצלים את האגמים הקפואים לפעילויות נוספות ופחות שגרתיות, כמו דיג באגמים הקפואים שהוא ספורט החורף הפופולרי ביותר בפינלנד. הדייגים קודחים חורים בקרח ומשלשלים לתוכם חכה, תוך ציפייה סבלנית להעלות משהו בחכתם. פעילות נוספות על האגמים הקפואים של לפלנד היא נהיגת במכוניות קארטינג על הקרח, במהירות מסחררת, במכוניות שגלגליהן מותאמים במיוחד לתנאי השטח.

לא רק האגמים קופאים בחורף בלפלנד, אלא גם המפלים. קניון קורומה שוכן ביער מחטני, דרומית-מזרחית לרובניימי, בירת פינלנד. לאורך קירות הקניון יש מפלים גדולים אשר בחורף הם קופאים ויוצרים מראה מרהיב. אפשר להסתפק בצפייה על המפלים, ואפשר גם לטפס עליהם.

אופנועי שלג וכלבי האסקי


דיג באגם הקפוא. ספורט החורף הפופולרי ביותר בלפלנד (צילום: shutterstock) דיג באגם הקפוא. ספורט החורף הפופולרי ביותר בלפלנד (צילום: shutterstock)

דיג באגם הקפוא. ספורט החורף הפופולרי ביותר בלפלנד (צילום: shutterstock)


גולת הכותרת של הביקור בלפלנד היא המגוון שהיא מציעה של פעילויות אתגריות בשלג. אחת הפעילויות הפופולריות ביותר בטיול ללפלנד היא רכיבה על אופנועי שלג שעבור המקומיים הם מהווים אמצעי תחבורה מרכזי בתקופת החורף. לפני העלייה לאופנוע המטיילים מרפדים את גופם בחליפות נהיגה תרמיות, כפפות, קסדה ונעליים מיוחדות ובמהלך הנסיעה יכולים לצפות בנופים שחולפים לאורך הדרך: יערות של עצי מחט, אגמים קפואים, חוות מקומיות ובעיקר ערבות של קרח לבן.

אמצעי תחבורה נוסף ומסורתי יותר הוא מזחלות רתומות לכלבים. החוויה מתחילה בביקור בחוות כלבי האסקי, בה פוגשים את הכלבים ולומדים על הטיפול בהם. לאחר מכן עוברים הדרכה קצרה על הנהיגה במזחלת ויוצאים לדרך. כל מזחלת רתומה לכששה עד עשרה כלבי האסקי ששועטים במהירות קדימה בעוד שהנוסעים מאחור נדרשים להטות את המזחלת בכיוון הנכון בסיבובים החדים. אפשרות נוספת, ורגועה יותר היא טיול ביערות המושלגים במזחלות שרתומות לאיילי הצפון, החיה שמזוהה עם לפלנד יותר מכל.

בשלג אפשר לעסוק גם בפעילויות שגרתיות יותר, כמו סקי, הליכה בנעלי שלג וגלישה במזחלות אישיות או באבובי שלג.


ביקור בחוות כלבי האסקי. פוגשים את הכלבים ולומדים על הטיפול בהם (צילום: shutterstock) ביקור בחוות כלבי האסקי. פוגשים את הכלבים ולומדים על הטיפול בהם (צילום: shutterstock)

ביקור בחוות כלבי האסקי. פוגשים את הכלבים ולומדים על הטיפול בהם (צילום: shutterstock)

תה לאפי וסאונה חמה


הטיול ללפלנד גדוש בחוויות מסעירות, ולכן כדאי לנצל את הערבים לפעילות רגועה ולארוחת ערב טובה. כדאי לבלות, לפחות פעם אחת, בכפרים הציוריים ובחוות המקומיות, שם אפשר לאכול ארוחת ערב מסורתית. זו עשויה לכלול כמה מן המטעמים המקומיים, שכוללים, בין היתר, דג סלמון בצורות הגשה שונות, תפוחי אדמה, בשר צבי וכמובן אוכמניות שגדלות באזור בשפע. אלו מלווים בתה לאפי שמחמם את הגוף.
אחרי הארוחה כדאי להתחמם בסאונה. בפינלנד יש לא פחות ממיליון וחצי סאונות, ועבור הפינים ההזעה בסאונה היא דרך חיים. אחרי שתשבו בבקתת עץ לוהטת, שהטמפרטורות בה עשויות להגיע ל-80 מעלות, תמצאו שהקור בחוץ לא כל כך נורא.

בנוסף אפשר לקחת סיור עירוני ברובניימי בירת הצפון, לבקור במוזיאון הארקטיקום שמוקדש לחוג הארקטי,ל בקור בכפר של סנטה קלאוס, ביקור בכפר חיות הבר ברנואה בו אפשר לפגוש את חיות הבר המקומיות בסביבה הטבעית שלהן.


 

תגובות
הוסף תגובה

צילום תגובה
מאת:
נושא:
  בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאים הבאים:
אין לפרסם באתר תגובות המפרות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות בעלות אופי מיני בוטה, תגובות מאיימות, גזעניות, מוציאות לשון הרע, מעודדות לביצוע הסתה, פוגעות בפרטיות, מזיקות, פוגעות ברגשות הציבור, מפרות זכויות קניין רוחני ותגובות בעלות אופי מסחרי ו/או מידע פרסומי. האחריות הבלעדית לתוכן התגובה הינה של כותב התגובה. וואלה שומרת לעצמה את הזכות למסור את פרטי כותב התגובה לכל גורם בהתאם לשיקול דעתה ושומרת לעצמה את הזכות לפרסם רק חלק מהתגובות ו/או למחוק תגובות שפורסמו. אין באמור לעיל כדי לגרוע מהאמור בהוראה מהוראות תנאי השימוש באתר או בכל דין אחר.
הוספת תגובה
מאת:
נושא:
תוכן:
בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאים הבאים:
אין לפרסם באתר תגובות המפרות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות בעלות אופי מיני בוטה, תגובות מאיימות, גזעניות, מוציאות לשון הרע, מעודדות לביצוע הסתה, פוגעות בפרטיות, מזיקות, פוגעות ברגשות הציבור, מפרות זכויות קניין רוחני ותגובות בעלות אופי מסחרי ו/או מידע פרסומי. האחריות הבלעדית לתוכן התגובה הינה של כותב התגובה. וואלה שומרת לעצמה את הזכות למסור את פרטי כותב התגובה לכל גורם בהתאם לשיקול דעתה ושומרת לעצמה את הזכות לפרסם רק חלק מהתגובות ו/או למחוק תגובות שפורסמו. אין באמור לעיל כדי לגרוע מהאמור בהוראה מהוראות תנאי השימוש באתר או בכל דין אחר.
מדור פירסומי